Jak przewozić dziecko w samochodzie? Bezpieczna i komfortowa podróż z dzieckiem

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Bezpieczna i komfortowa podróż z dzieckiem

Jak przewozić dziecko w samochodzie
Aktualności

Na kursie prawa jazdy instruktorzy uczą przepisów oraz techniki jazdy. Zdobyte umiejętności i wiedza są niezbędne, by zdać egzamin państwowy, uzyskać uprawnienia i bezpiecznie poruszać się po drogach. Jednak instruktorom nie wystarcza czasu, by przekazać całą swoją wiedzę dotyczącą prawidłowej i bezpiecznej jazdy po drogach. Większość kierowców dopiero po odebrania dokumentu uczy się, jak przewozić dziecko w samochodzie. Wszystkim przyszłym i świeżo upieczonym rodzicom postanowiliśmy przybliżyć przepisy i dodatkowe zalecenia dotyczące jazdy samochodem z małymi dziećmi.

Przepisy precyzują, jak przewozić dziecko w samochodzie

Prawo o ruchu drogowym na rodziców i opiekunów narzuca obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Obowiązkiem tym objęcie są rodzice dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków, o których także należy pamiętać:

  • Z obowiązku jazdy w foteliku samochodowym zwolnione są dzieci, które mierzą co najmniej 135 cm i ważą więcej niż 36 kg. Zapis ten podyktowany jest parametrami technicznymi fotelików samochodowych produkowanych na rynek europejskich. Producenci przewidują wytrzymałość fotelików do 36 kg.
  • Jeśli rodzice na tylnych siedzeniach przewożą trójkę dzieci i trzeci fotelik się nie mieści, dziecko, które ukończyło 3 lata może być przewożone bez fotelika samochodowego, pod warunkiem, że będzie ono podróżowało na środkowym siedzeniu i będzie przypięte samochodowymi pasami bezpieczeństwa.
  • Dziecko może być przewożone bez fotelika w radiowozie policji, straży miejskiej lub straży granicznej, w ambulansie lub w taksówce. Z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach nie są zwolnieni przewoźnicy, którzy świadczą usługi w ramach transportu samochodowego, np. Uber. Mimo, że w taksówkach dzieci mogą jeździć bez fotelików samochodowych, warto przy zamawianiu taksówki poprosić o pojazd, w którym taki fotelik się znajduje.
  • Z pewnych względów medycznych lekarz może wydać zaświadczenie lekarskie o zwolnieniu z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku samochodowym.

Kary przewidziane przez ustawodawcę za brak fotelika samochodowego nie są zbyt surowe – mandat karny na kwotę 150 zł oraz 6 punktów karnych są wyjątkowo delikatną karą, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka. Należy także pamiętać, że obowiązek przewożenia dzieci dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Ustawodawca jasno określił, kiedy i na kim ciąży obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Jednak w Prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji o tym, jak przewozić dziecko w samochodzie, by było ono bezpieczne i by podróż była dla niego komfortowa. Pamiętajmy przede wszystkim, że niemowlęta należy przewozić w pozycji leżącej i tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców chętnie jeździ z dziećmi na przednim miejscu pasażera. Nie jest to niedozwolone, jednak pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa należy w takiej sytuacji dezaktywować poduszki powietrzne. W razie wypadku poduszka wyrządzi dużo szkoda – gdy dziecko będzie jechać tyłem do kierunku jazdy, może zostać wgniecione w fotel samochodowy, a gdy będzie podróżować przodem, poduszka może połamać nóżki.

Dla dziecka najbezpieczniejszym miejscem do podróżowania jest środkowa część tylnych siedzeń – w razie wypadku chroni je duża strefa zgniotu. Dla rodzica wygodniej jest usadzić dziecko z tyłu za pasażerem. W takim ustawieniu widzimy maluszka w lusterku wstecznym, a w razie potrzeby mamy też łatwy dostęp do dziecka.

Niezmiernie ważny jest prawidłowy montaż fotelika – zanim do tego przystąpimy, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Jeśli korzystamy z systemu Isofix, który jest najbezpieczniejszy, postępujmy dokładnie według zaleceń producenta. Charakterystyczne kliknięcie nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzenia czy fotelik został zamontowany stabilnie.

Jeśli korzystamy z pasów samochodowych, pamiętajmy, by górny pas nie dotykał szyi, a barków i korpusu, dolny zaś nie powinien przechodzić przez brzuch, a przez biodra. Pasy powinny pewnie przylegać do ciała, ale go nie uciskać.

Jak dobrać fotelik samochodowy?

Dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka ogromne znaczenie ma prawidłowy dobór fotelika. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Jeśli kupujemy fotelik samochodowy w sklepie stacjonarnym, poprośmy sprzedawcę o dopasowanie odpowiedniego modeli do naszego samochodu. W przypadku zakupów internetowych należy sprawdzić informację o dopasowaniu fotelika do samochodu w internecie i potwierdzić ją u sprzedawcy.

Producenci oferują foteliki dla różnych grup wagowych dziecka. Dopasujmy fotelik do wagi, wzrostu i wieku dziecka, a jeśli nie chcemy zmieniać fotelika, wybierzmy taki przeznaczony dla kategorii od 0 do 36 kg. Tylko w takim foteliku nasze dziecko będzie bezpieczne bez względu na wzrost i wagę. Ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa ma prawidłowa regulacja wszystkich elementów fotelika. Nagłówek powinien znajdować się na wysokości głowy, a siedzisko powinno być tak wysunięte, by nóżki dziecka nie mogły swobodnie wisieć.

Wielu młodych kierowców prawo jazdy robi z myślą o łatwiejszym podróżowaniu z dzieckiem. Zanim jednak weźmiemy odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo, odpowiednio się przygotujmy, by każda podróż była bezpieczna i komfortowa dla dziecka i dla nas samych.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe