Prawo jazdy Początki za kierownicą

Prawo jazdy Początki za kierownicą

prawo jazdy
Poradniki

Prawo jazdy początki za kierownicą.

Pozytywne przejście egzaminu państwowego pozwala nam odebrać prawo jazdy początki za kółkiem i gorąca głowa to nie najlepsi doradcy. Stajemy się samodzielnym kierowcą, który nie tylko musi być odpowiedzialny za siebie i swoich pasażerów, lecz za wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Przygotowanie do pierwszej samodzielnej jazdy powinno odbyć się z taką starannością, z jaką zdawaliśmy egzamin. Warto zadbać o sprawdzenie wszystkich płynów w samochodzie:

a) poziom oleju silnikowego
b) poziom płynu chłodniczego
c) poziom płynu hamulcowego
d) poziom płynu do spryskiwaczy

Ostatni z nich nie wpłynie na kondycję naszego pojazdu, jednak jeżeli zacznie padać deszcz możemy mieć ogromny problem z widocznością gdy nasze szyby zostaną zabrudzone przez pojazdy jadące przed nami. Po wejściu do pojazdu powinniśmy poświęcić kilka minut na idealne ustawienie fotela, zagłówków, oraz lusterek. Sprawdźmy działanie świateł, wnętrze pojazdu czy nie ma w nim przedmiotów, które podczas ostrego hamowania mogły by spowodować obrażenia. Pamiętajmy też o wyposażeniu pojazdu, w którym powinna znaleźć się apteczka, gaśnica, koło zapasowe o odpowiednim ciśnieniu (lub zestaw naprawczy), trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa. Warto sprawdzić ciśnienie w oponach, ponieważ odpowiednie zapewni nam większe bezpieczeństwo i mniejsze zużycie pojazdu. Zimą koniecznie należy dokładnie odśnieżyć cały samochód, aby nie tylko uniknąć mandatu, ale żeby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia na drodze.

Ruszamy w drogę…

Przed odpaleniem pojazdu należy bezwzględnie zapiąć pasy bezpieczeństwa oraz sprawdzić czy jadący z nami pasażerowie również spełnili swój obowiązek. Dlaczego należy o to zadbać pokazuje poniższy film (sam test zderzenia zaczyna się od 1:30):

Większość z nas korzysta z radia samochodowego umilając sobie podróż o ile samo słuchanie muzyki nie jest złe o tyle jej głośność już tak. Wielu młodych kierowców inwestuje w sprzęt muzyczny, który z samochodu robi mobilną dyskotekę. Pamiętajmy, że nie słyszy się wtedy silnika swojego samochodu i w porę nie zareagujemy na jego nieprawidłową pracę (za niski/wysoki bieg lub jego usterka). Nie będziemy w stanie także usłyszeć nadjeżdżającego innego pojazdu (karetki, pociągu motoru itp.) lub dźwięku nagłego hamowania innego auta.

Ręce na kierownicy powinny być trzymane w pozycji “za piętnaście trzecia”. Przestrzeganie tej zasady uchroni nas przed całkowitą utratą kontroli nad pojazdem podczas poślizgu.
Zachowanie odpowiedniej odległości za poprzedzającym pojazdem nigdy nie powinno być bagatelizowane. Każdy z nas kierowców powinien pamiętać, że droga hamowania zależy od bardzo dużej liczby czynników:
1. prędkość pojazdu
2. warunki atmosferyczne
3. czas naszej reakcji

Pamiętaj: Lepiej poruszać 10 metrów dalej od pojazdu przed nami niż 1 metr za blisko!

“Ułańska fantazja”

Wiele osób młodych wybierających się w pierwszą podróż za miasto wraz ze znajomymi, chce w niezrozumiały sposób zaimponować i dotrzeć na miejsce jak najszybciej. Nie zważają na różnicę wzniesień, zakręty, przejścia dla pieszych, skrzyżowania wyprzedzając w tych miejscach. Wszystkie manewry nie dość, że są zabronione to grożą ogromnym niebezpieczeństwem. Zderzenie czołowe z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku kończy się ciężkimi obrażeniami, a często nawet śmiercią. Poniżej film z takiego zdarzenia z polskich dróg:

Pamiętaj: Lepiej przyjechać na miejsce 10 minut później niż NIGDY!

Prawo jazdy trudno zdobyć, ale przez swoją nieodpowiedzialność można je bardzo szybko stracić. Utrata dokumentu to najmniejsze zmartwienie jeżeli doprowadzimy do poważnej kolizji. Skutki bezmyślności mogą wpłynąć negatywnie na całe nasze życie, pamiętajmy o tym za każdym razem gdy wsiadamy “za kółkiem”.

Dodaj komentarz

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe