Złe nawyki kierowców i pasażerów, czyli czego nie wolno robić w samochodzie?

Złe nawyki kierowców i pasażerów, czyli czego nie wolno robić w samochodzie?

Złe nawyki kierowców i pasażerów podczas jazdy samochodem
Aktualności

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że korzystanie z telefonu bez odpowiedniego zestawu podczas jazdy jest niedozwolone. Jednak w Prawie o ruchu drogowym nie uwzględniono wielu innych przykładów zachowań, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Jakie są złe nawyki kierowców? Czego nie wolno robić w samochodzie? I jak nie powinien w samochodzie zachowywać się pasażer?

Złe nawyki kierowców – czego nie wolno robić za kółkiem?

Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy negatywnie wpływa na skupienie kierowcy, jego refleks, ogranicza także możliwość szybkiej reakcji – jedną ręką nie jesteśmy w stanie szybko i poprawnie wykonać wielu manewrów. Może więc dziwić fakt, że w przepisach nie uwzględniono innych oczywistych zapisów, które zwiększyły by bezpieczeństwo na drodze.

Palenie papierosów podczas prowadzenia samochodu

Dużym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego są kierowcy palący papierosy podczas prowadzenia pojazdu. Paląc i prowadząc mamy zajętą jedną rękę – w razie potrzeby zareagujemy więc wolniej i mniej precyzyjnie. Jednak największym zagrożeniem jest opadający popiół i żar do wnętrza samochodu. Spontaniczna reakcja kierowcy może doprowadzić do groźnego, nawet śmiertelnego wypadku.

Jedzenie i picie podczas jazdy samochodem

Podobnie niebezpiecznym nawykiem może okazać się jedzenie i picie za kółkiem. Chociaż przepisy nie zabraniają jedzenia i picia (nie licząc zawodowych kierowców przewożących pasażerów), to spożywanie posiłków w czasie prowadzenia samochodu niesie za sobą duże ryzyko. Jeśli więc czujemy głód w trasie, najlepiej zrobić sobie krótką pauzę. W sytuacjach, gdy naprawdę nie mamy czasu na przerwę, dobrze jest mieć przygotowaną taką przekąskę, której otwieranie i jedzenie nie absorbuje naszej uwagi tak bardzo. Hot dogi z wypływającą musztardą zdecydowanie powinniśmy jeść podczas postoju.

Czy można prowadzić samochód z ręką lub nogą w gipsie?

Niedoprecyzowane są także przepisy dotyczące możliwości prowadzenia samochodu z ręką lub nogą w gipsie. Co prawda przepisy nie zabraniają w takiej sytuacji prowadzenia pojazdu, jednak policjant może zinterpretować ją jako brak odpowiednich zdolności psychofizycznych. Trudno wyobrazić sobie, by kierowca z nogą lub ręką w gipsie odpowiednio szybko zareagował na niespodziewaną sytuację na drodze. Dlatego mimo braku jednoznacznego zakazu, w przypadku poważniejszej kontuzji warto wybrać inny środek transportu.

Czego nie wolno robić w samochodzie pasażerowi?

Nie tylko kierowcy powinni przestrzegać pewnych zasad, związanych z bezpiecznym prowadzeniem samochodu. Zachowanie pasażerów również przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podróży. Najczęściej popełnianym błędem przez pasażerów jest trzymanie nóg na desce rozdzielczej. W dalekiej podróży każdy chciałby rozprostować nogi, jednak nie warto tego robić w samochodzie w czasie jazdy. W razie wypadku trudno uniknąć poważnych złamań, a nawet zmiażdżeń czy innych poważniejszych obrażeń.

Pasażerowie powinni także uszanować zwyczaje kierowcy. Nie każda osoba kierująca pojazdem lubi w czasie jazdy słuchać muzyki lub rozmawiać. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy w miarę możliwości dostosować się do przyzwyczajeń kierowcy, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo w podróży.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe