Kontrola drogowa – nowe uprawnienia policji

Kontrola drogowa – nowe uprawnienia policji

nowe uprawnienia policji
Aktualności

Od 7 listopada br. weszły w życie nowe przepisy, dotyczące przeprowadzania kontroli drogowej przez policję. Zmiany te mają zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji i skuteczność w walce z przewożeniem nielegalnych odpadów, a przede wszystkim przyspieszyć procedury podczas kontroli drogowych. Dowiedz się, jakie nowe uprawnienia policji przysługują, podczas kontroli drogowej.

Nowe uprawnienia policji podczas kontroli drogowej

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, policjanci mają prawo zatrzymać radiowóz w dowolnym miejscu, o ile nie stworzą tym samym zagrożenia w ruchu drogowym. Oznacza to, że zarówno oznakowany, jak i nieoznakowany radiowóz policji może zatrzymać się w zatoczce na przystanku autobusów, na chodniku czy na zakazie postoju i zatrzymywania się. Radiowóz w tym czasie nie musi wydawać sygnałów świetlnych ani dźwiękowych. Ponadto umundurowany policjant przeprowadzający szybkie testy trzeźwości nie ma obowiązku legitymowania się.

Policjant podczas kontroli drogowej ma prawo wydać osobie kontrolowanej polecenie trzymania rąk na kierownicy lub pozostania bez ruchu. Ten przepis obowiązuje już od dawna, jednak dopiero od listopada policjant może nałożyć mandat za niestosowanie się do jego poleceń – grozi za to mandat w wysokości do 500 zł. Nowy przepis ma nie tylko usprawnić kontrole drogowe, ale także zwiększyć bezpieczeństwo policjantów.

Po zmianach policja może skierować kierowcę (oraz motorniczego) na egzamin, podczas którego zostaną sprawdzone jego kwalifikacje. Policjant może także zawnioskować do starosty, by ten sprawdził stan zdrowia kierowcy. Z kolei wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu użytkowego (autobusu czy samochodu ciężarowego), mogą skłonić policjanta do wystawienia skierowania na bardziej szczegółowe badania.

Kontrola drogowa – nowe uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska

Wraz ze zmianami nowe uprawnienia zyskała Inspekcja Ochrony Środowiska. Inspektor IOŚ może w obecności policjanta zerwać plombę zabezpieczającą ładunek, jeśli budzi on wątpliwości. Taką plombę będzie mógł także naruszyć policjant, niekoniecznie w obecności inspektora z Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki takim uprawnieniom służby mogą skuteczniej walczyć w przewozem (a więc i ze składowaniem) nielegalnych, często trujących odpadów.

Sprawdzenie przebiegu podczas kontroli drogowej

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wejdzie kolejny nowy przepis, umożliwiający policji, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Ruchu Drogowego, Straży Granicznej i służbie Celno-Skarbowej przeprowadzenia kontroli przebiegu pojazdu. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić odczytanie stanu licznika pojazdu, a odczyt ten zostanie wprowadzony do bazy CEPiK. W ten sposób służby będą walczyć z często spotykanym procederem cofania licznika.

Nowe uprawnienia mają przyspieszyć kontrole drogowe, zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji, a także wesprzeć działania mające na celu walkę z nielegalnymi i przestępczymi praktykami.

Źródło obrazka: auto-swiat.pl

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe