Równoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo na drodze trzypasmowej?

Równoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo na drodze trzypasmowej?

Równoczesna zmiana pasa ruchu
Aktualności,Poradniki

Równoczesna zmiana pasa ruchu na drodze trzypasmowej to manewr, który wykonujemy bardzo często, a mimo to, wielu kierowcom sprawia wiele trudności. Kto ma pierwszeństwo przy jednoczesnej zmianie pasa ruchu? O czym warto pamiętać podczas wykonywania manewru, by nie stworzyć zagrożenia na drodze?

Zmiana pasa ruchu na drodze trzypasmowej – kto ma pierwszeństwo?

Artykuł 22 Kodeksu ruchu drogowego precyzuje, jak powinien wyglądać manewr zmiany pasa ruchu. Zmieniając pas ruchu, musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się na pasie, na którym chcemy się znaleźć, a manewr ten należy wykonywać z włączonym kierunkowskazem. Zasada ta obowiązuje również w przypadku jednoczesnej zmiany pasa na drodze trzypasmowej.

Dodatkowo pamiętać musimy, że podczas takiego manewru obowiązuje zasada prawej ręki – kierowca, który porusza się prawym pasem, po ustąpienia pierwszeństwo pojazdom na pasie środkowym, może zmienić pas, a dopiero w drugiej kolejności zmiany pasa ruchu może dokonać osoba jadąca pasem lewym.

Równoczesna zmiana pasa ruchu – na co trzeba uważać?

Równoczesna zmiana pasa ruchu

Mimo że zasady dotyczące równoczesnej zmiany pasa na drodze trzypasmowej nie są skomplikowane, a manewr ten wykonujemy stosunkowo często, to właśnie w takich okolicznościach dochodzi do wielu kolizji, a czasami nawet groźnych wypadków samochodowych. Dlaczego?

Jedną z przyczyn tego typu zdarzeń drogowych jest nieznajomość przepisów Kodeksu ruchu drogowego, a drugą ich ignorancja. Niestety zdarza się, że kierowcom spieszy się tak bardzo, że zmieniają pas ruchu w sposób nieprawidłowy, licząc na łut szczęścia.

Trzecią przyczyną jest nieostrożność, która gubi kierowców. Podczas zmiany pasa ruchu, szczególnie na drodze trzypasmowej, spojrzenie w lusterko i zasygnalizowanie kierunkowskazem zamiaru wykonania manewru, mogą okazać się niewystarczające. Samochód na innym pasie może znajdować w martwym punkcie – w takiej sytuacji nie mamy szansy dojrzeć go w lusterku. Dlatego zanim zaczniemy zjeżdżać na sąsiedni pas, warto obejrzeć się przez ramię i upewnić o możliwości wykonania manewru.

Niewątpliwie wykonanie tego manewru ułatwiają czujniki martwego pola, jednak pamiętajmy, że nie zawsze powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na urządzeniach – nic nie zastąpi bystrego oka kierowcy i świadomej oceny sytuacji na drodze.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe