Aquaplaning – zjawisko omawiane w dobrych autoszkołach

Aquaplaning – zjawisko omawiane w dobrych autoszkołach

Aquaplaning
Poradniki

Jesienią aura nie rozpieszcza kierowców, jest to najbardziej deszczowa pora roku w naszym kraju. Przygotowaliśmy dla kierowców małe kompendium wiedzy o czym należy pamiętać wyjeżdżając w deszczowe dni samochodem. Nasz artykuł kurs na prawo jazdy – jesień okiem instruktora śmiało można polecić każdemu kierowcy. Aquaplaning to niebezpieczne zjawisko, dlaczego dowiecie się Państwo czytając poniższy artykuł.

Aquaplaning

Jeżeli Twoje opony mają powyżej 6-7 lat lub głębokość bieżnika spadła poniżej 3 mm, warto zatroszczyć się o nowe ogumienie lub w dobrej jakości używane 1-2 – letnie. Dlaczego? Przy jeździe powyżej 70 km/h w warunkach drogowych, które sprzyjają powstawaniu rozlewisk na jezdni, nasze opony są podatne na aquaplaning.

Jak sprawdzę rok produkcji opony?
podejdź do auta i na boku opony poszukaj ciąg znaków rozpoczynający się od słowa DOT, na samym końcu będą 4 cyfry, które informują o tygodniu i roku produkcji ogumienia np. 1714 oznacza, że opony zostały wyprodukowane w 17 tygodniu roku 2014

Aquaplanning

Im mniejsza głębokość bieżnika tym gorsze odprowadzenie wody a zatem przy mniejszej prędkości wystąpi aquaplanning. Jest to bardzo  niebezpieczne zjawisko polegające na utracie kontaktu opony z podłożem stałym. Odczucia podczas aquaplanningu są podobne jak podczas jazdy na oblodzonej nawierzchni. Należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą, a jeżeli auto nie posiada ABS – również gwałtownego hamowania.

Widoczność

Przed wyjazdem autem w kapryśną pogodę warto sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy. Podczas jazdy np. drogą ekspresową lub autostradą brak płynu, może spowodować, że ilość brudnej wody wydostającej się spod pojazdów jadących przed nami, będzie na tyle duża, że nic nie będziemy przez przednią szybę widzieć. Nie warto również bagatelizować stanu piór wycieraczek, ponieważ mocno zużyte będą zostawiać nieprzyjemne smugi. Wycieraczki w dobrym stanie potrzebują mniej płynu, aby usunąć zabrudzenia.

Technika jazdy

Pamiętać o dwóch rękach na kierownicy powinniśmy zawsze, jednak w przypadku mokrej nawierzchni łatwiej wpaść w poślizg, więc jest to szczególnie istotne. Opady deszczu powodują powstawanie kałuż, warto przejeżdżać przez nie wolno (w szczególności w naszym mieście), aby nie uszkodzić pojazdu. Zmniejszenie prędkości przy wjeździe w rozlewisko pozwoli uchronić pieszych przed ich ochlapaniem. Unikajmy jazdy za dużymi pojazdami jeżeli jest to możliwe, ponieważ ich duże opony rozpryskują na tyle dużo wody, że możemy utracić na ułamek sekundy widoczność. Dostosuj prędkość do panujących warunków na drodze. Oprócz mokrej jezdni, jesienią duże niebezpieczeństwo powodują spadające liście, które wilgotne znacznie wydłużają drogę hamowania. Zachowujmy szczególną ostrożność podczas wyjeżdżania z osłoniętego terenu w teren otwarty. Porywisty wiatr może spowodować zmianę naszego toru jazdy.

Koncentracja

Jesienna depresja z uwagi na brak dostępu do światła słonecznego udziela się każdemu. Kierowcy są narażeni na utratę koncentracji. Jesienią czujemy się zmęczeni i znużeni z uwagę na aurę panująca na zewnątrz. Meteopaci są szczególnie narażeni na zmiany ciśnienia, które powodują senność. Piesi też nie ułatwiają kierowcom życia, ponieważ ubierają się na szaro lub czarno, co powoduje, że po zmierzchu są ledwo dostrzegalni. Bądźmy dodatkowo czujni za kierownicą w jesienne dni, aby do minimum ograniczyć ryzyko kolizji.

 

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe