Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy?

Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy?

Jak zachować się przed przejazdem kolejowym
Aktualności,Poradniki

Co jakiś czas media informują nas o śmiertelnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Stosunkowo niedawno temu całą Polskę poruszył wypadek „L-ki”, w którym zginęła kursantka. Niedługo po tym tragicznym zdarzeniu doszło do kolejnego z udziałem karetki pogotowia. Niektórzy pamiętają także wypadek na przejeździe kolejowym, w którym zginął kierowca rajdowy Janusz Kulig. Aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości, przypominamy, jak należy przejeżdżać przez przejazd kolejowy. Jak zachować się przed przejazdem kolejowym, dowiesz się  z naszego poradnika.

Jak zachować się przed przejazdem kolejowym?

Bez względu na to czy przejeżdżamy przez strzeżony, czy niestrzeżony przejazd kolejowy, zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przed przejazdem zawsze należy upewnić się, czy w naszym kierunku nie nadciąga pociąg. Należy wyłączyć radio i opuścić szybę, by nie tylko obserwować tory, ale także nasłuchiwać czy z daleka nie nadciąga pociąg. Jeśli przejeżdżamy przez przejazd bez rogatek i słyszymy, że pociąg już jedzie, warto poczekać aż skład przejedzie i dopiero ruszyć przez przejazd. Dość częstą przyczyną wypadków na przejazdach jest bowiem awaria samochodu – w takiej sytuacji należy opuścić jak najszybciej pojazd i spróbować ostrzec maszynistę o zaistniałej sytuacji, o ile nie stworzymy zagrożenia dla nas samych lub innych uczestników ruchu drogowego.

Przez przejazd kolejowy należy przejeżdżać powoli, nie zatrzymując się i nie wyprzedzając. Warto pamiętać także, jak należy się zachować przed przejazdem z opuszczonymi rogatkami. Nie wszyscy kierowcy stojący w kolumnie muszą mieć włączone światła – mogą je wyłączyć ci, którzy nie stoją jako pierwsi i jako ostatni.

Znaki, sygnały i zabezpieczenia przed przejazdami kolejowymi

Przed przejazdem kolejowym zobaczymy jeden z dwóch znaków ostrzegawczych:

  • znak ostrzegawczy z charakterystycznym płotkiem, czyli znak A-9, który informuje o przejeździe z rogatkami,
  • znak ostrzegawczy z lokomotywą, czyli znak A-10, informujący o niestrzeżonym przejeździe kolejowym.

Przed przejazdami umieszczone są krzyże świętego Andrzeja, które informują nas czy będziemy przejeżdżać przez przejazd jedno- czy wielotorowych. Nie oznaczają one jednak, że przed przejazdem kolejowym musimy się zatrzymać. Do tego zobowiązuje nas znak STOP, opuszczone rogatki oraz sygnalizacja świetlna. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto zatrzymać się również przed przejazdem, przed którym nie postawiono znaku STOP.

W ramach projektu Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym na polskich drogach zostaną zainstalowane dodatkowe urządzenia, w tym 5 nowoczesnych rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Mamy nadzieję, że zmniejszą one liczbę wypadków na najniebezpieczniejszych przejazdach kolejowych.

Pamiętajmy również, by nie przejeżdżać przez przejazd, na którym opuszczono rogatki lub ich opuszczanie bądź podnoszenie jeszcze się nie zakończyło. Należy także wstrzymać się z przekraczaniem wielotorowego przejazdu, dopóki przejeżdżający pociąg nie odjedzie na tyle daleko, byśmy mogli upewnić się, że z oddali nie nadciąga kolejny. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przed przejazdem kolejowym należy zachować szczególną ostrożność. Nie ufajmy całkowicie sygnalizacji i rogatkom – zawsze upewnijmy się o możliwości przejazdu. Po przeczytaniu artykułu na pewno wiesz  jak zachować się przed przejazdem kolejowym.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe