Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód
Aktualności,Poradniki

Każdy kierowca powinien być przygotowany na okoliczność awarii pojazdu. Te przytrafiają się zarówno właścicielom używanych, starszych samochodów, jak i niemal nowych aut. Kiedy do niesprawnego samochodu musimy wezwać lawetę, a kiedy możemy odholować go we własnym zakresie? Jak prawidłowo holować samochód, by nie uszkodzić pojazdu i przede wszystkim nie spowodować zagrożenia w ruchu drogowym?

Co robić w razie awarii na drodze? Kiedy musimy dzwonić po lawetę?

Jeśli do awarii doszło tak szybko, że nie zdążyliśmy samochodem zjechać na najbliższy parking lub na pobocze, przepisy ruchu drogowego nakładają na nas obowiązek wystawienia trójkąta ostrzegawczego w odległości:

  • bezpośrednio za samochodem na terenie zabudowanym
  • od 30 do 50 metrów za samochodem w terenie niezabudowanym
  • 100 m za samochodem na drodze ekspresowej lub na autostradzie

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego ma ogromne znaczenie zarówno ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, jak i kierowcy pojazdu, który uległ awarii. Zanim podejmiemy decyzję o telefonie do osoby, która będzie mogła nas odholować, należy sprawdzić, czy samochód spełnia wymagania, które nam to umożliwią. Jeśli będziemy holowani na linie holowniczej, oba układy hamowania muszą działać, w przypadku holowania na sztywno działać musi przynajmniej jeden układ hamowania . Sprawny musi być także układ kierowniczy oraz zawieszenie. Pamiętajmy też, że podczas jazdy konieczne będzie sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy – nie możemy być holowani, jeśli nasz akumulator się rozładował, a my nie mamy możliwości jego naładowania (np. na kablach rozruchowych).

Nigdy nie holujemy samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Podczas hamowania na wyłączonym silniku olej nie ma możliwości dotarcia do skrzyni biegów, co w perspektywie nawet niedalekiej podróży może skutkować poważną (i kosztowną) awarią.

Jak prawidłowo holować samochód na linie holowniczej?

Gdy już ustalimy, że pojazd jest na tyle sprawny, że nie zachodzi potrzeba wzywania lawety, możemy zdecydować się na jego transport za pomocą liny holowniczej. O pomoc przy holowaniu poprośmy doświadczonego kierowcę. Wbrew pozorom holowanie niesprawnego samochodu nie jest łatwe – trudne zadanie czeka przede wszystkim osobę, która usiądzie za kółkiem holowanego auta.

Do holowania samochodu do 3,5 tony będziemy potrzebować linę z odpowiednią homologacją, którą kupimy na każdej stacji benzynowej, w sklepie motoryzacyjnym lub w hipermarkecie. Linę doczepiamy do haków lub uszów holowniczych – nigdy do zderzaków czy wahaczy. Nie wolno także wykorzystywać liny, która nie jest przystosowana do holowania. Pamiętać także należy o włożeniu trójkąta bezpieczeństwa za tylną szybę z lewej strony holowanego pojazdu.

Holowanie samochodu w praktyce

Wspomnieliśmy już, że holowanie wymaga doświadczenia i dużych umiejętności u przynajmniej jednego kierowcy. Przejazd obu samochodów będzie łatwiejszy, gdy obaj kierowcy pozostaną ze sobą w stałym kontakcie. Kierowca z przodu musi kontrolować prędkość oraz zachować szczególną ostrożność podczas hamowania, zaś kierowca z tyłu odpowiedzialny jest przede wszystkim za utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego go pojazdu.

Pojazd holowany powinien znajdować się w odległości od 4 do 6 metrów za pojazdem holującym. Podczas holowania lina powinna być napięta, a kierowcy powinni utrzymywać prędkość 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza terenem zabudowanym. W przypadku złej widoczności (podczas mgły czy silnych opadów) oraz po zmroku pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne – podczas holowania nie używamy świateł awaryjnych.

Zanim zaczniemy holować samochód, starannie zaplanujmy trasę. Aby uniknąć częstego i przede wszystkim gwałtownego hamowania, wybierzmy możliwie jak najmniej uczęszczane drogi. Starajmy się też unikać tras, które będą wymagały od nas częstego skręcania. Podczas holowania łatwo jest najechać na linę, do czego nie możemy dopuścić – w większości przypadków kończy się to jej rozerwaniem. Ponadto na autostradzie holowanie dopuszczalne jest jedynie do najbliższego „MOP-u”.

Nie zawsze holowanie samochodu jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jesteśmy zmęczeni, czeka nas daleka trasa lub po prostu nie czujemy się na siłach, warto wezwać lawetę. Chociaż koszt transportu auta lawetą nie należy do najmniejszych, czasami tylko ten sposób holowania zapewni nam odpowiednie bezpieczeństwo.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe