Od 2020 roku do płacenia podatków VAT, PIT i CIT będziemy używać mikrorachunków podatkowych. Każdy z nas powinien wygenerować taki mikrorachunek, który będzie konieczny, by uiścić niedopłatę w Urzędzie Skarbowym. Jak zapłacić mandat?
Mikrorachunek podatkowy a płatności za mandat
Po pojawieniu się informacji o zmianie w systemie rozliczania podatków dochodowych i konieczności wygenerowania mikrorachunku, na który będziemy przelewać zobowiązania skarbowe, znaleźć można było także wzmianki o zmianie w sposobie płacenia mandatów. Policja informuje jednak, że do zapłacenia mandatu mikrorachunek podatkowy nie będzie potrzebny.
Gotówka, przelew czy płatność kartą – jak zapłacić mandat?
Jeśli mandat zostaje wystawiony podczas kontroli drogowej, mamy kilka możliwości. Mandat możemy zapłacić przelewem bankowym na podany na blankiecie numer rachunku lub na poczcie. Od niedawna możemy za mandat zapłacić kartą bezpośrednio u policjanta. Policja drogowa wyposażona została w terminale, dzięki czemu za mandat możemy zapłacić w radiowozie. To znaczne ułatwienie przede wszystkim dla obcokrajowców, którym policja nie może wystawić mandatu kredytowanego. Decydując się na zapłatę mandatu kartą, pamiętajmy, by od policjanta wziąć zarówno druk mandatu, jak i potwierdzenie z terminalu płatności.
Mandaty gotówkowe wystawiane są jedynie osobom bez stałego miejsca zamieszkania w Polsce lub pozwolenia na pobyt. Mandat gotówkowy należy opłacić natychmiast po jego otrzymaniu – bezpośrednio u policjanta, który nakłada grzywnę. Mandat taki można opłacić gotówką oraz kartą płatniczą.
Mandaty, które otrzymujemy na podstawie zdjęć z fotoradaru, to mandaty kredytowane – możemy opłacić je na poczcie lub przelewem bankowym. Od 1 maja 2019 kierowcy mają aż 14 dni na zapłacenie mandatu kredytowanego, termin ten wydłużono więc o 7 dni.