Tworzenie korytarza życia oraz jazda na suwak polskim kierowcom wciąż sprawiają wiele trudności. Gdy w zachodniej Europie jazda metodą zamka błyskawicznego jest naturalnym odruchem, a korytarz życia kierowcy tworzą w kilka chwil, w Polsce kultura jazdy nadal pozostawia wiele do życzenia. Ustawodawcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić przepisy tak, by jazda na suwak oraz tworzenie korytarza życia były obowiązkowe, a niestosowanie się do przepisów karane.

Jazda na suwak – jak jeździć na zakładkę?

W miastach bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy dwupasmowa ulica zwęża się i przechodzi w jeden pas. Również wszelkiego rodzaju prace drogowe, a także nieprzewidziane sytuacje, jak uszkodzenia pojazdów czy wypadki drogowe tamują ruch na jednym pasie, wymuszając na kierowcach zmianę pasa na sąsiedni. W takiej sytuacji, jeśli nie ma znaku D-56, kierowcy nie mają obowiązku wpuszczać innych uczestników ruchu drogowego, którzy zmuszeni są do zmiany pasa, by móc kontynuować jazdę.

Problem kierowców w takich sytuacjach praktycznie by nie istniał, jeśli wszyscy stosowaliby metodą zamka błyskawicznego. Każdy kierowca, poruszający się pasem, po którym można kontynuować jazdę, powinien wpuścić na swój pas jednego kierowcę z pasa sąsiedniego. W tej metodzie ważne jest również, by kierowcy z kończącego się pasa dojeżdżali do jego końca i dopiero w tym miejscu włączali się na prawidłowy pas. Obecnie często kierowcy szukają ucieczki znacznie wcześniej, niepotrzebnie tamując ruch.

Z sytuacją, gdy z dwóch pasów droga zwęża się do jednego, mamy do czynienia stosunkowo często. Sytuacja się komplikuje, gdy na jednym odcinku droga z trzypasmowej staje się drogą jednopasmową. W tym przypadku kierowca jadący środkowym pasem powinien najpierw wpuścić na swój pas kierowcę jadącego prawym pasem, następnie kierowcę jadące lewym pasem, by następnie móc kontynuować jazdę.

Jak tworzyć korytarz życia?

Nowe przepisy dotyczyć będą nie tylko jazdy na suwak, ale także korytarza życia. Jego prawidłowe i sprawne formowanie ratuje życie wielu ludziom. Karetka, straż pożarna czy policja mogą przejechać przez najbardziej zakorkowane miasto – o ile kierowcy wiedzą, jak stworzyć korytarz życia.

Zasada jest niezwykle prosta: na jednopasmowej drodze wszyscy kierowcy powinni zjechać jak najbliżej prawej strony, zaś w przypadku większej ilości pasów do lewej strony zjeżdża skrajnie lewy pas, pozostali podjeżdżają jak najbliżej prawej strony.

Aby korytarz życia umożliwiał przejazd pojazdom uprzywilejowanym, wszyscy zgodnie muszą zastosować się do powyższej zasady. Niestety w Polsce nie brakuje kierowców, którzy wykorzystują korytarz życia do ominięcia korków. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury do konsultacji międzyresortowych skierowało projekt ustawy, która miałaby ukrócić takie aroganckie zachowania kierowców.

Korytarz życia i jazda na suwak – zmiany w Kodeksie ruchu drogowego

korytarz życia - droga

Obecnie jazda na suwak w większości przypadków pozostaje jedynie sposobem na zmniejszenie korków, a przede wszystkim odblokowanie skrzyżowań, z których nierzadko kierowcy nie zdążają zjechać przed zmianą świateł. Oczywiście wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy nie ma możliwości zjazdy z niego jest zakazane, jednak możliwość „ucieczki” z zakorkowanego skrzyżowania leży w interesie wszystkich – kierowców, policji, zarządców dróg, a nawet pieszych.

Poprawna jazda na suwak nie tylko upłynnia ruch w zatłoczonych miastach, ale także zmniejsza frustrację wielu kierowców. Na stresujące sytuacje w sposób szczególny narażeni są kierowcy karetek czy wozów strażackich, którzy pędząc na ratunek osobom w potrzebie, po prostu nie mają możliwości przedostać się przez korki.

Wielu kierowców nadal nie wie, jak taki korytarz życia powinno się tworzyć, inni bagatelizują sytuację, a jeszcze inni wykorzystują ją we własnych celach. Jeśli więc wieloletnie apele i instruktaże policji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, być może wprowadzenie nowych przepisów i surowych kar ułatwi pracę służbom ratunkowym, a także pozwoli w niektórych miejscach upłynnić miejski ruch.

Nie znamy jeszcze szczegółów – nie wiemy, jakie kary będą przewidziane za łamanie nowych przepisów. Przewiduje się, że będą one obowiązywać od 1 października 2019 roku. Projekt ustawy przewiduje także, że obowiązek tworzenia korytarza życia będzie obowiązywał także w przypadku przejazdy kolumny rządowej.

W naszej auto szkole dużą uwagę przywiązujemy do kultury jazdy – uczymy, jak należy zachowywać się na drodze, by unikać nieprzyjemnych sytuacji, jak być kulturalnym kierowcą i żyć w symbiozie z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Jazda na suwak i tworzenie korytarza życia należą do najważniejszych zasad kulturalnego kierowcy, a już wkrótce będą one obowiązkowe dla wszystkich osób poruszających się po polskich drogach.

  • Auto Szkoła Pałgan

Zostaw komentarz

Recenzje z Facebook:

Auto Szkoła Monika Pałgan
5.0
Based on 58 reviews
napędzany przez Facebook
Piotrek Szu
Piotrek Szu
2023-04-29T18:34:15+0000
Bo blisko 50 h w innej szkole gdzie córki nie nauczyli rruszac !! Po 14 dodatkowych godzinach Tu zdała egzamin. Mogę... tylko polecicczytaj więcej
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak
2023-01-04T11:33:44+0000
Dość późno wzięłam się za naukę jazdy i myślę ,że byłam dość opornym uczniem😁 Właśnie,, wjechałam " w Nowy rok z prawem... jazdy dzięki właśnie tej szkole i najlepszemu instruktorowi Krzyśkowi 🥰 DZIĘKUJĘ Z CALEGO ♥️ Marzena (Bartnik) 🙂czytaj więcej
Izabela Kosmo
Izabela Kosmo
2022-08-25T20:44:23+0000
Zdecydowanie polecam kat. A, zarówno Zbyszek jak i Adrian mają ogromną wiedzę, którą umieją i chcą się podzielić.... Cieszę się że trafiłam do tej szkoły na takich instruktorów, może inaczej na pasjonatów instruktorów. Polecam każdemu zdecydowanie!!!!czytaj więcej
Przemysław Szutarski
Przemysław Szutarski
2022-05-31T14:43:21+0000
zdałem , nic więcej nie trzeba dodawać , dziekuje
Patrycja Jeż
Patrycja Jeż
2021-12-02T11:03:01+0000
Całego serca polecam auto szkoła Monika Pałgan a w szczególności Pana Krzysztofa Płaczkowskiego za cierpliwość oraz za... wskazania mi cennych wskazówek które pozwoliły mi zdać egzamin Państwowy. Pozdrawiam cała auto szkole ! 🙂czytaj więcej
Kuba Łompieś
Kuba Łompieś
2021-10-07T13:17:41+0000
Polecam te autoszkołe, a zwłaszcza jej świetnego instruktora - Krzysztofa Płaczkowskiego 😊 Jest spokojny, cierpliwy,... ale także wymagający i zwraca uwagę na szczegóły, co sprawia, że kursant jest dobrze przygotowany do zdania egzaminu. Nie ma także większych problemów z załatwianiem spraw formalnych np. umawianie jazd, zapisy na egzamin itp. 😀czytaj więcej
Paulina Wieru
Paulina Wieru
2021-10-07T09:03:35+0000
Serdecznie polecam kurs kategorii A w tej auto szkole. Pan Zbyszek jest bardzo wymagający ale też cierpliwy, uczy jak... jeździć bezpiecznie, na co zwrócić uwagę w miejskiej dżungli. Jego doświadczenie, pasja, zaangażowanie i indywidualne podejście jest bezcenne. Prawo jazdy zdane za drugim podejściem. Za pierwszym razem stres wziął górę, mimo to zaliczyłam wszystkie zadania na placu. Dziękuję serdecznie i polecam wszystkim!czytaj więcej
Jędrzej Zapędowski
Jędrzej Zapędowski
2021-01-30T10:27:49+0000
Polecam wszystkim przyszłym kierowcom. Wszystkie trzy kategorię A1, A2 i B dzięki świetnym instruktorom zdałem za 1... razem, bezbłędnie. Jak dla mnie nie ma lepszej szkoły jazdy.czytaj więcej
Katarzyna Sztajnert
Katarzyna Sztajnert
2020-10-30T16:19:24+0000
Gorąco polecam! Pełen profesjonalizm, serdeczność i cierpliwość, zarówno instruktora Krzysztofa Płaczkowskiego, jak i... całej ekipy Auto Szkoły Pałgan, w 100 % przyczyniły się do pozytywnego zdania egzaminu. 😊 Dziękuję!!czytaj więcej
Svitlana Mukhamedova
Svitlana Mukhamedova
2020-10-13T11:57:46+0000
Ta szkoła jazdy jest najlepsza w Łodzi i bardzo profesjonalna. Dziękuje bardzo instruktorowi Maciejowi Kusińskiemu!