Kodeks kulturalnego kierowcy

Zna wszystkie przepisy kodeksu ruchu drogowego i jeździ zgodnie z nimi, ale potrafi także ustąpić na drodze z pierwszeństwem, wie co to jest korytarz ratunkowy, do czego służą kierunkowskazy i że na jeden samochód przypada jedno miejsce parkingowe. Nie chodzi nam o żadną mityczną postać, a o kulturalnego kierowcę, którego na polskich drogach czasami spotkać jest bardzo trudno. I chociaż o kulturze jazdy mówi się coraz częściej, u nas nadal jest to swojego rodzaju zjawisko. A szkoda. Gdybyśmy wszyscy byli dla siebie uprzejmi, jazda byłaby bezpieczniejsza, płynniejsza i przyjemniejsza. Jakie są najważniejsze cechy kulturalnego kierowcy? Czy bycia uprzejmym, dobrym kierowcą uczą na kursach prawa jazdy?

Kiedy należy używać kierunkowskazów? Czy można dziękować za pomocą świateł drogowych?

Niby wszyscy wiemy, do czego służą kierunkowskazy, a jednak nie do końca… Zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy, rozpoczęcie manewru parkowania zawsze powinny być poprzedzone włączeniem kierunkowskazu. W ten sposób informujemy innych uczestników ruchu drogowego o planowanych zmianach. Ci natomiast mają czas, żeby się na to przygotować – zwolnić, ominąć nas czy włączyć się do ruchu, nieznacznie zmniejszając korek na drodze podporządkowanej.

Kto z nas, chcąc skręcić w lewo z ulicy podporządkowanej, nie chciałby być poinformowany przez kierowcę jadącego z lewej strony, że zamierza skręcić w ulicę, z której my próbujemy od kilku minut wyjechać? Podobnie sytuacja wygląda na rondzie – gdy chcemy na nie wjechać, a kierowca zjeżdżający z niego poinformuje nas o tym kierunkowskazem, my płynnie włączamy się do ruchu. Nie używając kierunkowskazów, nie tylko jeździmy niezgodnie z przepisami, nie tylko stwarzamy zagrożenie na drodze, ale także zwiększamy korki!

Używanie świateł drogowych do dziękowania czy przepraszania zabrania nam kodeks ruchu drogowego. Wystarczy jednak podnieść rękę w geście podziękowania, by kierowcy, który nas wpuścił po prostu zrobiło się miło. Bezwzględnie nie należy uprzedzać innych kierowców przed kontrolą drogową poprzez popularne „miganie”. Może uprzedzimy kierowcę, który jedzie o 100km/h za szybko i za moment będzie przejeżdżał obok szkoły podstawowej, może pijanego kierowcę, a może kierowcę, który jest poszukiwany listem gończym?

Jak tworzyć korytarz życia? Kto może jeździć buspasem?

W większości europejskich miast tworzenie korytarza ratunkowego jest czymś tak naturalnym, jak używanie wycieraczek podczas deszczu. W Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji i niemal w każdym innym państwie kierowcy formują korytarz ratunkowy od razu, gdy usłyszą pierwsze syreny, a za brak reakcji grożą wysokie kary. Jednocześnie przy drogach znajdują się znaki, które w przejrzysty sposób informują, jak korytarz ratunkowy należy tworzyć.

Niestety u nas syrena karetki, straży pożarnej czy policji paraliżuje nas, nie wiemy co robić, a nawet jak my wiemy, to inni kierowcy utrudniają nam wykonanie odpowiedniego manewru. Są też tacy, którzy wykorzystują tworzący się korytarz i sami zaczynają nim jechać…

A jak należy tworzyć korytarz życia? Na ulicy dwukierunkowej z jednym pasem w każdym kierunku wszyscy zjeżdżamy na prawo, na ulicy dwupasmowej samochody z prawego pasa zjeżdżają na prawo, a z lewego na lewo, a jeśli jest więcej pasów, na prawo zjeżdżają wszystkie samochody oprócz samochodów jadących skrajnym lewym pasem – te zjeżdżają do lewej krawędzi.

W niektórych miastach pojawiły się buspasy. Wydzielony skrajny pas przeznaczony jest dla komunikacji zbiorowej, dla taksówek (jeśli kierowca wiezie pasażera!), dla motocykli oraz kierowców samochodów elektrycznych. Buspasy przeznaczone są także dla pojazdów uprzywilejowanych. Każdy, kto nie ma prawa jeździć buspasem, a nim jeździ, powinien się zastanowić, czy karetka, która być może będzie zaraz chciała przejechać, nie jedzie do kogoś bliskiego…

Prawidłowe parkowanie – szanujmy miejsca parkingowe

Każda jazda samochodem wiąże się z parkowaniem samochodu – w mniej lub bardziej trudnych warunkach. Wiemy, że parkowanie wielu kierowcom sprawia dużo trudności. W takim przypadku zachęcamy, a wręcz zalecamy ćwiczenia. Można wykupić dodatkowe jazdy i poprosić instruktora, by skupić się tylko na tej umiejętności. Co ważne, ćwiczyć parkowanie będziemy swoim samochodem, lepiej go wyczujemy i poczujemy się pewniej.

O czym powinniśmy pamiętać, parkując samochód? Przede wszystkim o tym, że nie jesteśmy sami. Wielu kierowców, gdy już znajdzie miejsce parkingowe, zapomina, jak bardzo się denerwował 10 sekund wcześniej, gdy nie mógł go znaleźć. Postawiony samochód byle jak, krzywo, na dwóch miejscach parkingowych, na niebieskiej kopercie to tylko niektóre grzechy, jakie popełniamy w trakcie parkowania.

Główne grzechy kierowców – parkowanie piętą achillesową polskich kierowców

Samochody stawiamy także w miejscach niedozwolonych, w bramach, na drodze ewakuacyjnej lub zastawiając inny samochód. Na końcu stycznia w mediach pojawiła się informacja, że kierowcy w Wejherowie zastawili na parkingu część samochodów, których właściciele nie mieli szansy wyjechać do powrotu właściciela samochodu, który stoi za nim lub przed nimi. Na mniejszą skalę takich sytuacji możemy obserwować wiele.

Innym, bardzo ciężkim i niestety nagminnym grzechem jest stawianie samochodu tuż obok przejścia dla pieszych. Przepisy nie bez powodu jasno mówią, że samochód możemy zaparkować w odległości 10 m od przejścia dla pieszych. Jeśli samochód postawimy bliżej, widoczność zarówno dla pieszych, chcących przejść przez przejście, jak i dla kierowców jadących ulicą spadnie niemal zera – od śmiertelnego potrącenia dzieli nas już tylko krok…

Kierowcy jak ognia boją się korekt. Na egzaminie egzaminator sprawdza nasze umiejętności i mamy tylko jedną szansę na poprawienie się, gdy parkujemy w wyznaczonym miejscu. Na co dzień jest zdecydowanie prościej. Możemy zrobić korektę kilka razy – ważne, by samochód zaparkować prawidłowo. Byśmy nie tylko my mogli wysiąść z auta, ale także pozostali kierowcy, byśmy nie blokowali chodnika i by jeszcze ktoś miał szansę zaparkować samochód obok nas.

Kodeks kulturalnego kierowcy jest znacznie dłuższy, a wątek kultury jazdy na drogach zacznie obszerniejszy. Instruktorzy nauki jazdy również coraz więcej uwagi poświęcają kulturze jazdy i uczą kursantów zachowań zgodnych z kodeksem kulturalnego kierowcy. Mamy nadzieję, że z roku na rok takich kierowców na polskich drogach będzie coraz więcej.

  • Auto Szkoła Pałgan

Zostaw komentarz

Recenzje z Facebook:

Auto Szkoła Monika Pałgan
5.0
Based on 58 reviews
napędzany przez Facebook
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak
2023-01-04T11:33:44+0000
Dość późno wzięłam się za naukę jazdy i myślę ,że byłam dość opornym uczniem😁 Właśnie,, wjechałam " w Nowy rok z prawem... jazdy dzięki właśnie tej szkole i najlepszemu instruktorowi Krzyśkowi 🥰 DZIĘKUJĘ Z CALEGO ♥️ Marzena (Bartnik) 🙂czytaj więcej
Izabela Kosmo
Izabela Kosmo
2022-08-25T20:44:23+0000
Zdecydowanie polecam kat. A, zarówno Zbyszek jak i Adrian mają ogromną wiedzę, którą umieją i chcą się podzielić.... Cieszę się że trafiłam do tej szkoły na takich instruktorów, może inaczej na pasjonatów instruktorów. Polecam każdemu zdecydowanie!!!!czytaj więcej
Przemysław Szutarski
Przemysław Szutarski
2022-05-31T14:43:21+0000
zdałem , nic więcej nie trzeba dodawać , dziekuje
Patrycja Jeż
Patrycja Jeż
2021-12-02T11:03:01+0000
Całego serca polecam auto szkoła Monika Pałgan a w szczególności Pana Krzysztofa Płaczkowskiego za cierpliwość oraz za... wskazania mi cennych wskazówek które pozwoliły mi zdać egzamin Państwowy. Pozdrawiam cała auto szkole ! 🙂czytaj więcej
Dawid Milczarek
Dawid Milczarek
2021-10-20T20:28:49+0000
W szczególności chcę polecić Zbyszka Pałgana wszystkim którzy chcą zdać egzamin na kategorię A. Muszę zwrócić uwagę na... jego profesjonalizm i dużą dawkę cierpliwości. Jest spokojny i z szacunkiem odnosi się do swoich kursantów. Wysłuchuje pytań i na nie odpowiada najlepiej jak potrafi. Tłumaczy cierpliwie do skutku aż wykonamy manewr tak jak powinniśmy. Egzaminy wewnętrzne i państwowe zdane za pierwszym razem. Świetny instruktor ale też mentor, oducza "nakręcania się" podczas jazdy po mieście. Motocykle są w super stanie. Warto zaufać Zbyszkowi bo wie jak szkolić. Często podczas jazdy na motocyklu słyszę w głowie jego "Zwolnij"... i momentalnie zwalniam.czytaj więcej
Kuba Łompieś
Kuba Łompieś
2021-10-07T13:17:41+0000
Polecam te autoszkołe, a zwłaszcza jej świetnego instruktora - Krzysztofa Płaczkowskiego 😊 Jest spokojny, cierpliwy,... ale także wymagający i zwraca uwagę na szczegóły, co sprawia, że kursant jest dobrze przygotowany do zdania egzaminu. Nie ma także większych problemów z załatwianiem spraw formalnych np. umawianie jazd, zapisy na egzamin itp. 😀czytaj więcej
Paulina Wieru
Paulina Wieru
2021-10-07T09:03:35+0000
Serdecznie polecam kurs kategorii A w tej auto szkole. Pan Zbyszek jest bardzo wymagający ale też cierpliwy, uczy jak... jeździć bezpiecznie, na co zwrócić uwagę w miejskiej dżungli. Jego doświadczenie, pasja, zaangażowanie i indywidualne podejście jest bezcenne. Prawo jazdy zdane za drugim podejściem. Za pierwszym razem stres wziął górę, mimo to zaliczyłam wszystkie zadania na placu. Dziękuję serdecznie i polecam wszystkim!czytaj więcej
Jędrzej Zapędowski
Jędrzej Zapędowski
2021-01-30T10:27:49+0000
Polecam wszystkim przyszłym kierowcom. Wszystkie trzy kategorię A1, A2 i B dzięki świetnym instruktorom zdałem za 1... razem, bezbłędnie. Jak dla mnie nie ma lepszej szkoły jazdy.czytaj więcej
Katarzyna Sztajnert
Katarzyna Sztajnert
2020-10-30T16:19:24+0000
Gorąco polecam! Pełen profesjonalizm, serdeczność i cierpliwość, zarówno instruktora Krzysztofa Płaczkowskiego, jak i... całej ekipy Auto Szkoły Pałgan, w 100 % przyczyniły się do pozytywnego zdania egzaminu. 😊 Dziękuję!!czytaj więcej
Svitlana Mukhamedova
Svitlana Mukhamedova
2020-10-13T11:57:46+0000
Ta szkoła jazdy jest najlepsza w Łodzi i bardzo profesjonalna. Dziękuje bardzo instruktorowi Maciejowi Kusińskiemu!