Chociaż każdy kierowca po ukończonym kursie i zdanym egzaminie powinien umieć parkować skośnie, prostopadle i równolegle, parkowanie sprawia wielu kierowcom ogromne trudności. Jest też spora grupa osób, którzy chociaż parkować potrafią, parkują gorzej od niejednego początkującego kierowcy. Jakie są sprawdzone sposoby parkowania samochodem? Jak parkuje kulturalny kierowca? Parkowanie samochodem jest łatwiejsze niż myślisz!
Parkowanie prostopadłe przodem
Parkowanie prostopadłe wykonujemy najczęściej. Pod sklepami i galerią handlową, na parkingach strzeżonych, częściowo na osiedlach znajdują się właśnie miejsca do parkowania prostopadłego. Instruktorzy nauki jazdy znają niezawodne sposoby, by niemal każdym samochodem zaparkować prostopadle bez konieczności wykonania choćby jednej korekty.
Najpopularniejsza metoda mówi o tym, by podczas parkowania przodem po prawej stronie skręcić kierownicę do oporu w momencie, gdy prawym lusterkiem przekroczymy obrys samochodu, obok którego parkujemy. Kierownicę odkręcamy wtedy, gdy samochód zaczyna ustawiać się równo z samochodami stojącymi po bokach. Analogicznie wykonujemy manewr parkowania przodem po lewej stronie, wybierając za punkt odniesienie lewe lusterko.
Parkowanie samochodem prostopadłe tyłem
Chociaż na egzaminie parkowanie prostopadłe tyłem nie jest wymagane, warto nauczyć się takiego sposobu parkowania. Wbrew pozorom parkowanie prostopadłe tyłem jest bardzo łatwe, znacznie łatwiej jest również wyjechać z miejsca parkingowego przodem. Parkowanie prostopadłe tyłem zalecamy szczególnie wtedy, gdy możliwości zaparkowania szerokim łukiem są ograniczone oraz gdy parkujemy przy ruchliwej ulicy.
Parkowanie prostopadłe tyłem rozpoczynamy, gdy w krańcu szyby pasażera zobaczymy środek samochodu (znaczek marki), obok którego parkujemy. Parkowanie wykonujemy, skręcając kierownicę do oporu, koła prostujemy w momencie, gdy samochód zaczyna ustawiać się równo z sąsiednimi samochodami.
W miejscach, gdzie miejsca parkingowe są wyjątkowo wąskie, warto parkować na zakładkę – jeden samochód przodem, drugi tyłem, ustawiając swój samochód jak najbliżej prawej krawędzi. Dzięki temu każdy kierowca swobodnie wysiądzie i wsiądzie do auta.
Parkowanie samochodem – równoległe tyłem
Parkowanie równoległe wbrew pozorom jest łatwiejsze – wymaga nieco mniejszego wyczucia samochodu, dlatego początkujący kierowcy powinni szukać przede wszystkim miejsc do parkowania równoległego.
Parkowanie równoległe rozpoczynamy, podjeżdżając możliwie blisko samochodu, za którym będziemy parkować (najlepiej ustawić się w odległości około 30 cm). Poruszając się tyłem równolegle do tego pojazdu, czekamy na moment, aż w krańcu tylnej szyby zobaczymy kraniec samochodu, obok którego rozpoczynamy parkowanie. W tym momencie kręcimy kierownicą w odpowiednią stronę (parkując po prawej – w prawo) i zaczynamy patrzeć w przeciwległe lusterko. W chwili, gdy w lusterku zobaczymy całą maskę (lub cały bagażnik) samochodu, który stoi z tyłu, prostujemy koła. Na wyprostowanych kołach wjeżdżamy na miejsce parkingowe aż do momentu, gdy przód naszego samochodu znajdzie się w jednej linii z samochodem przed nami. Odkręcamy kierownicę do oporu w drugą stronę i ustawiamy się równolegle do krawężnika.
Podczas parkowania równoległego najbezpieczniej jest wyrównywać do krawężnika czy płyt chodnikowych niż do innych samochodów. Każdy samochód może stać inaczej, co znacznie utrudnia równe zaparkowanie samochodu. Kulturalny kierowca zawsze wybiera skrajne wolne miejsce parkingowe, aby w jak najbardziej ułatwić parkowanie innym kierowcom.
Parkowanie samochodu należy wykonywać możliwie najwolniej, by w razie potrzeby mieć czas na zrobienie korekty. Przed rozpoczęciem manewru zawsze należy włączyć kierunkowskaz, aby poinformować innych uczestników ruchu drogowego o naszych zamiarach. Jeśli po zaparkowaniu samochodu widzimy, że najechaliśmy na linię (zajęliśmy fragment drugiego miejsca parkingowego) lub że zastawiliśmy inny samochód, powinniśmy wykonać korektę.