O eco drivingu słyszał każdy kierowca, jednak tylko część z nas wie, czym tak naprawdę eco driving jest. Najczęściej kojarzony z niskim spalaniem paliwa, eco driving jest znacznie szerszym pojęciem. Jakie są podstawowe założenia eco drivingu i jakie korzyści płyną z ekonomicznej jazdy?
Eco driving – coś więcej niż jazda defensywna
Do założeń eco drivingu możemy zaliczyć wszystkie zasady jazdy defensywnej. Kierowca defensywny jeździ tak, by unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze – nie tylko samemu ich nie powodując, ale także przewidując potencjalne zagrożenia, które czekają na niego ze strony innych kierowców.
Jak można przewidzieć zagrożenia na drodze? Przede wszystkim bacznie obserwując otoczenie wokół siebie. Prowadząc samochód powinniśmy patrzeć nie tylko na to, co dzieje się przed maską, ale także kilka i kilkanaście samochodów przed nami. W ten sposób mamy dużą szansę uniknąć uczestnictwa w wypadku, który wydarzył się kilka sekund wcześniej. Będziemy bowiem przygotowani i odpowiednio wcześniej zaczniemy hamować lub szukać drogi ucieczki.
Warunkiem tego jest oczywiście zachowanie bezpiecznej odległości, która tak naprawdę jest najważniejsza i najskuteczniej chroni nas przed wypadkami i kolizjami. I chociaż każdy odpowiada za odległość przed nim, warto także pomóc kierowcy za nami. Dlatego podczas hamowania silnikiem warto delikatnie musnąć pedał hamulca, by dać znać kierowcy z tyłu, że hamujemy. Kierowca defensywny zawsze używa kierunkowskazów – bez poinformowania innych kierowców o naszych zamiarach nie mamy prawa oczekiwać, że ci będą wiedzieli, że chcemy skręcić lub zmienić pas.
Kierowca defensywny to także kierowca, który planuje trasę. Sprawdza obecne warunki, nie wyjeżdża na ostatnią chwilę i w miarę możliwości omija korki.
Eco driving – zasady ekonomicznej jazdy
Eco driving zakłada, że jazda powinna być nie tylko bezpieczna, ale także ekonomiczna. Do najważniejszych założeń eco drivingu można zaliczyć:
- Utrzymywanie bezpiecznej odległości
- Umiejętne hamowanie silnikiem
- Jazda ze stałą prędkością i jak najrzadsze postoje
Bezpieczna odległość pozwala przede wszystkim odpowiednio wcześniej rozpocząć awaryjne hamowanie, by uniknąć wjechania w tył poprzedzającego nas samochodu. Dzięki odpowiedniemu odstępowi możemy bezpiecznie i poprawnie hamować silnikiem. Jadąc na biegu, nie dodając gazu i pozwalając, by samochód sam wytracał prędkość, nie spalamy paliwa, oszczędzamy hamulce, mniej zużywamy opony, jednocześnie nie tracąc przyczepności.
Zalety eco drivingu
Niektórym eco driving kojarzy się z nudną, powolną jazdą. To mit, z którym w naszej auto szkole staramy się walczyć. Naszym kursantom tłumaczymy, że prędkość zawsze musi być dostosowana do warunków jazdy, że zbyt niska prędkość również może być niebezpieczna i że najbezpieczniej i zarazem najekonomiczniej jest utrzymywać w miarę stałą prędkość. Przy dobrze zorganizowanych sygnalizacjach świetlnych, ruch powinien być płynny.
Płynny ruch przekłada się nie tylko na zdecydowanie mniejsze i rzadziej występujące korki, na mniejsze zużycie paliwa, na mniejsze zużycie poszczególnych części i układów w samochodzie, ale także na znacznie większe bezpieczeństwo na drogach.
Niewątpliwie ważną korzyścią z ekonomicznej jazdy jest także mniejsza emisja spalin, czyli bardziej ekologiczna jazda. Dla nas, jako instruktorów nauki jazdy, niezmiernie ważnym czynnikiem jest mniej stresująca jazda. Gdy całą swoją uwagę skupiamy na bezpiecznej, płynnej jeździe, a nie na awaryjnym hamowaniu, jazda jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i przyjemniejsza. I właśnie takich doświadczeń życzymy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego!