Coroczne statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych nie pozostawiają złudzeń – na drogach wciąż ginie wielu pieszych. Winnymi tych wypadków są zarówno kierowcy, jak i sami piesi. W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych? O czym powinni pamiętać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego? Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych nie są na naszych drogach rzadkością.

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych

Według policyjnych statystyk do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych. W Polsce pieszy zbliżający się do pasów nie ma pierwszeństwa, jednak kierowca zbliżający się do przejścia i widzący w jego pobliżu pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Niestety często jest tak, że kierowcy w takich sytuacjach nie zwalniają, nie biorąc nawet pod uwagę zatrzymania się i przepuszczenia pieszego, który chce przejść na drugą stronę.

Piesi, czekając czasami dłuższy czas przy pasach i nie mogąc doczekać się, aż któryś kierowca w końcu się zatrzyma, decydują się na wymuszenie pierwszeństwa. Niestety czasami kończy się to wypadkami – gwałtowne hamowanie może wprowadzić samochód w poślizg, co skutkuje wjechaniem w latarnię, w inny samochód lub w samego pieszego. Z takiego zderzenia pieszy praktycznie nie ma szans wyjść bez szwanku – wypadek najczęściej kończy się złamaniami, poważnymi urazami wewnętrznymi, a nie rzadko także śmiercią.

Zakaz wyprzedzania pojazdu zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych

Jednym z najcięższych grzechów kierowców, o ile nie najcięższym, jest wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Do takich scen dochodzi najczęściej na dwu- i trzypasmowych ulicach, ale zdarza się także, że kierowcę, który przepuszcza pieszych, inna osoba kierująca pojazdem wyprzedza na ulicy jednopasmowej. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i uważane jest za jeden z najcięższych grzechów popełnianych przez kierowców.

Inną, skrajnie niebezpieczną sytuacją, jest naganne zachowanie kierowców jadących z naprzeciwka, którzy – widząc, że kierowca się zatrzymał, by pieszy mógł przejść przez zebrępostanawiają przyspieszyć, by zdążyć przejechać przez przejście, zanim pieszy zacznie przez nie przechodzić.

Śmiertelne wypadki z winy pieszych?

Wiele śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, powodują nieuważni lub aroganccy kierowcy. Niestety piesi też nie są bez winy i tracą czujność, zbliżając się do przejścia dla pieszych lub wręcz prowokując niebezpieczne sytuacje. Jakie są najcięższe grzechy pieszych?

  • Wymuszanie pierwszeństwa przed ostatnim samochodem – osamotniony kierowca na drodze liczy na to, że pieszy poczeka kilka sekund aż ten zdąży przejechać. Zatrzymywanie się i ponowne ruszanie należą do tych momentów, które generują największe zanieczyszczenie powietrza, poprzez ścieranie się opon i wysoką emisję spalin.
  • Wymuszanie pierwszeństwa przed dużym i ciężkim pojazdem – samochody ciężarowe, autobusy czy tramwaje mają znacznie wydłużoną drogę hamowania niż samochody osobowe. Niestety tej okoliczności piesi nie zawsze biorą pod uwagę.
  • Wymuszanie pierwszeństwa w złe warunki atmosferyczne – ulewa, gęste opady śniegu, mgły znacznie zmniejszają widoczność, jednocześnie wydłużając drogę hamowania. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych, również piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Widoczność dodatkowo utrudniają ciemne ubrania, brak elementów odblaskowych i słabe oświetlenie przy przejściu dla pieszych.
  • Niestosowanie się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego – pieszy przed wejściem na pasy ma obowiązek rozejrzeć się i upewnić o możliwości wejścia na przejście, również korzystając z przejścia z sygnalizacją świetlną. Niestety coraz częściej możemy zaobserwować, że piesi, nie oglądając się uprzednio w lewo i w prawo, wchodzą na pasy bez względu na okoliczności.
  • Nieobserwowanie otoczenia – na naszym blogu pisaliśmy już o smartfonowych zombie, czyli o bardzo niebezpiecznym zjawisku, polegającym na wpatrywaniu się ekran smartfona podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz przejazd tramwajowy.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować ostrożność i stosować się do przepisów. Jednak pamiętajmy, że każdy kierowca jest pieszym, a nie każdy pieszy jest kierowcą, dlatego to zmotoryzowanym uczestnikom ruchu drogowego łatwiej jest przewidzieć zachowania pieszych i odpowiednio na nie zareagować.

  • Auto Szkoła Pałgan

Zostaw komentarz

Recenzje z Facebook:

Auto Szkoła Monika Pałgan
5.0
Based on 58 reviews
napędzany przez Facebook
Piotrek Szu
Piotrek Szu
2023-04-29T18:34:15+0000
Bo blisko 50 h w innej szkole gdzie córki nie nauczyli rruszac !! Po 14 dodatkowych godzinach Tu zdała egzamin. Mogę... tylko polecicczytaj więcej
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak
2023-01-04T11:33:44+0000
Dość późno wzięłam się za naukę jazdy i myślę ,że byłam dość opornym uczniem😁 Właśnie,, wjechałam " w Nowy rok z prawem... jazdy dzięki właśnie tej szkole i najlepszemu instruktorowi Krzyśkowi 🥰 DZIĘKUJĘ Z CALEGO ♥️ Marzena (Bartnik) 🙂czytaj więcej
Izabela Kosmo
Izabela Kosmo
2022-08-25T20:44:23+0000
Zdecydowanie polecam kat. A, zarówno Zbyszek jak i Adrian mają ogromną wiedzę, którą umieją i chcą się podzielić.... Cieszę się że trafiłam do tej szkoły na takich instruktorów, może inaczej na pasjonatów instruktorów. Polecam każdemu zdecydowanie!!!!czytaj więcej
Przemysław Szutarski
Przemysław Szutarski
2022-05-31T14:43:21+0000
zdałem , nic więcej nie trzeba dodawać , dziekuje
Patrycja Jeż
Patrycja Jeż
2021-12-02T11:03:01+0000
Całego serca polecam auto szkoła Monika Pałgan a w szczególności Pana Krzysztofa Płaczkowskiego za cierpliwość oraz za... wskazania mi cennych wskazówek które pozwoliły mi zdać egzamin Państwowy. Pozdrawiam cała auto szkole ! 🙂czytaj więcej
Kuba Łompieś
Kuba Łompieś
2021-10-07T13:17:41+0000
Polecam te autoszkołe, a zwłaszcza jej świetnego instruktora - Krzysztofa Płaczkowskiego 😊 Jest spokojny, cierpliwy,... ale także wymagający i zwraca uwagę na szczegóły, co sprawia, że kursant jest dobrze przygotowany do zdania egzaminu. Nie ma także większych problemów z załatwianiem spraw formalnych np. umawianie jazd, zapisy na egzamin itp. 😀czytaj więcej
Paulina Wieru
Paulina Wieru
2021-10-07T09:03:35+0000
Serdecznie polecam kurs kategorii A w tej auto szkole. Pan Zbyszek jest bardzo wymagający ale też cierpliwy, uczy jak... jeździć bezpiecznie, na co zwrócić uwagę w miejskiej dżungli. Jego doświadczenie, pasja, zaangażowanie i indywidualne podejście jest bezcenne. Prawo jazdy zdane za drugim podejściem. Za pierwszym razem stres wziął górę, mimo to zaliczyłam wszystkie zadania na placu. Dziękuję serdecznie i polecam wszystkim!czytaj więcej
Jędrzej Zapędowski
Jędrzej Zapędowski
2021-01-30T10:27:49+0000
Polecam wszystkim przyszłym kierowcom. Wszystkie trzy kategorię A1, A2 i B dzięki świetnym instruktorom zdałem za 1... razem, bezbłędnie. Jak dla mnie nie ma lepszej szkoły jazdy.czytaj więcej
Katarzyna Sztajnert
Katarzyna Sztajnert
2020-10-30T16:19:24+0000
Gorąco polecam! Pełen profesjonalizm, serdeczność i cierpliwość, zarówno instruktora Krzysztofa Płaczkowskiego, jak i... całej ekipy Auto Szkoły Pałgan, w 100 % przyczyniły się do pozytywnego zdania egzaminu. 😊 Dziękuję!!czytaj więcej
Svitlana Mukhamedova
Svitlana Mukhamedova
2020-10-13T11:57:46+0000
Ta szkoła jazdy jest najlepsza w Łodzi i bardzo profesjonalna. Dziękuje bardzo instruktorowi Maciejowi Kusińskiemu!