Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych
Aktualności

Coroczne statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych nie pozostawiają złudzeń – na drogach wciąż ginie wielu pieszych. Winnymi tych wypadków są zarówno kierowcy, jak i sami piesi. W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych? O czym powinni pamiętać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego? Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych nie są na naszych drogach rzadkością.

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych

Według policyjnych statystyk do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych. W Polsce pieszy zbliżający się do pasów nie ma pierwszeństwa, jednak kierowca zbliżający się do przejścia i widzący w jego pobliżu pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Niestety często jest tak, że kierowcy w takich sytuacjach nie zwalniają, nie biorąc nawet pod uwagę zatrzymania się i przepuszczenia pieszego, który chce przejść na drugą stronę.

Piesi, czekając czasami dłuższy czas przy pasach i nie mogąc doczekać się, aż któryś kierowca w końcu się zatrzyma, decydują się na wymuszenie pierwszeństwa. Niestety czasami kończy się to wypadkami – gwałtowne hamowanie może wprowadzić samochód w poślizg, co skutkuje wjechaniem w latarnię, w inny samochód lub w samego pieszego. Z takiego zderzenia pieszy praktycznie nie ma szans wyjść bez szwanku – wypadek najczęściej kończy się złamaniami, poważnymi urazami wewnętrznymi, a nie rzadko także śmiercią.

Zakaz wyprzedzania pojazdu zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych

Jednym z najcięższych grzechów kierowców, o ile nie najcięższym, jest wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Do takich scen dochodzi najczęściej na dwu- i trzypasmowych ulicach, ale zdarza się także, że kierowcę, który przepuszcza pieszych, inna osoba kierująca pojazdem wyprzedza na ulicy jednopasmowej. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i uważane jest za jeden z najcięższych grzechów popełnianych przez kierowców.

Inną, skrajnie niebezpieczną sytuacją, jest naganne zachowanie kierowców jadących z naprzeciwka, którzy – widząc, że kierowca się zatrzymał, by pieszy mógł przejść przez zebrępostanawiają przyspieszyć, by zdążyć przejechać przez przejście, zanim pieszy zacznie przez nie przechodzić.

Śmiertelne wypadki z winy pieszych?

Wiele śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, powodują nieuważni lub aroganccy kierowcy. Niestety piesi też nie są bez winy i tracą czujność, zbliżając się do przejścia dla pieszych lub wręcz prowokując niebezpieczne sytuacje. Jakie są najcięższe grzechy pieszych?

  • Wymuszanie pierwszeństwa przed ostatnim samochodem – osamotniony kierowca na drodze liczy na to, że pieszy poczeka kilka sekund aż ten zdąży przejechać. Zatrzymywanie się i ponowne ruszanie należą do tych momentów, które generują największe zanieczyszczenie powietrza, poprzez ścieranie się opon i wysoką emisję spalin.
  • Wymuszanie pierwszeństwa przed dużym i ciężkim pojazdem – samochody ciężarowe, autobusy czy tramwaje mają znacznie wydłużoną drogę hamowania niż samochody osobowe. Niestety tej okoliczności piesi nie zawsze biorą pod uwagę.
  • Wymuszanie pierwszeństwa w złe warunki atmosferyczne – ulewa, gęste opady śniegu, mgły znacznie zmniejszają widoczność, jednocześnie wydłużając drogę hamowania. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych, również piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Widoczność dodatkowo utrudniają ciemne ubrania, brak elementów odblaskowych i słabe oświetlenie przy przejściu dla pieszych.
  • Niestosowanie się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego – pieszy przed wejściem na pasy ma obowiązek rozejrzeć się i upewnić o możliwości wejścia na przejście, również korzystając z przejścia z sygnalizacją świetlną. Niestety coraz częściej możemy zaobserwować, że piesi, nie oglądając się uprzednio w lewo i w prawo, wchodzą na pasy bez względu na okoliczności.
  • Nieobserwowanie otoczenia – na naszym blogu pisaliśmy już o smartfonowych zombie, czyli o bardzo niebezpiecznym zjawisku, polegającym na wpatrywaniu się ekran smartfona podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz przejazd tramwajowy.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować ostrożność i stosować się do przepisów. Jednak pamiętajmy, że każdy kierowca jest pieszym, a nie każdy pieszy jest kierowcą, dlatego to zmotoryzowanym uczestnikom ruchu drogowego łatwiej jest przewidzieć zachowania pieszych i odpowiednio na nie zareagować.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe