Wymiana opon czy jazda na oponach wielosezonowych?

Wymiana opon czy jazda na oponach wielosezonowych?

wymiana opon
Poradniki

Wymiana opon wraca do nas jak bumerang, najczęściej w październiku, kiedy to serwisy wulkanizacyjne przeżywają oblężenie. Co jakiś czas podnoszony jest także wątek o obowiązku jazdy na oponach zimowych w zimowych miesiącach. Czy taki obowiązek ma sens? I czy warto zmieniać opony na zimowe?

Wymiana opon a bezpieczeństwo na drogach

Wymiana opon znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, a to przecież jest najważniejsze. Co prawda bezpieczeństwo zależy także od wielu innych czynników:

  • Od systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ESP
  • Od stanu dróg
  • Od dostosowywania prędkości do warunków na drogach
  • Od umiejętności kierowcy
  • Od sprawnych hamulców

To tylko niektóre warunki, które muszą być spełnione, by można było mówić o zminimalizowaniu ryzyka wypadków. Czy wobec tego zmiana opon ma aż tak duże znaczenie?

Oczywiście! Opony dostosowane do warunków panujących na drogach to jeden z najważniejszych czynników podnoszących bezpieczeństwo. Dlaczego by więc z niego rezygnować? W przypadku awaryjnego hamowania lub wpadnięcia w poślizg, każdy metr się liczy – i każde ułatwienie dla kierowcy. Zimowe opony nie tylko skracają drogę hamowania, ale także zwiększają przyczepność i ułatwiają wykonywanie manewrów, takich jak pokonywanie ostrych zakrętów czy ruszanie pod górkę.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Warto pamiętać, że jazda na zimowych oponach latem, jak i na letnich zimą, jest znacznie niebezpieczniejsza, niż jazda na oponach całosezonowych przez cały rok. Dlatego co sezon trzeba odpowiednio wcześnie pomyśleć o wymianie opon – czasami na wulkanizacjach ustawiają się kolejki.

Opony zimowe powinniśmy zmieniać, gdy temperatura w ciągu dnia spada do około 7 stopni Celsjusza. Wtedy możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie temperatura spadnie poniżej zera. Niskie dodatnie temperatury często też potrafią nas zaskoczyć, np. niebezpiecznymi opadami śniegu z deszczem. Gdy w nocy pojawią się przygruntowe przymrozki, my będziemy przygotowani na najgorsze warunki.

Zimowe opony wykonane są z innych mieszanek, posiadają także inną rzeźbę bieżnika – inna jest gęstość nacięć, ich kierunek i kształt. Struktura lameli w oponach zimowych wpływa na lepszą przyczepność opony do podłoża. Woda, śnieg, błoto pośniegowe znajdują ujście dzięki rowkom, a my możemy cieszyć się większą kontrolą nad pojazdem.

Jeżdżenie na zimowych oponach latem i odwrotnie jest nie tylko niebezpieczne, ale także nieekonomiczne. W nieodpowiednich warunkach opony zużywają się o wiele szybciej – chociaż i tak jest to niewspółmierny koszt w porównaniu do zagrożenia, na jaki się narażamy, nie zmieniając opon zimowych i letnich w stosownym momencie.

Pamiętajmy o odpowiednim ciśnieniu w oponach!

Producenci samochodów wyraźnie wskazują, jakie ciśnienie powinniśmy mieć w oponach. Kontrola ciśnienia opon jest bardzo ważna przez cały rok! Dzięki właściwie napompowanym oponom zwiększamy bezpieczeństwo, zmniejszamy ryzyko awarii wahaczy i innych elementów zawieszenia, a także minimalizujemy zużywanie się opon. Odpowiednie ciśnienie w oponach ma także wpływ na zużycie paliwa, dlatego systematyczna kontrola opon jest jednym z założeń eco drivingu. W najgorsze warunki pogodowe możemy jednak pozwolić sobie na nieco mniejsze ciśnienie w oponach. Dzięki temu będą one jeszcze lepiej przylegać do podłoża. Ciśnienie to jednak powinno być nieznacznie mniejsze niż to, które rekomenduje producent.

Na koniec przypominamy, że nawet najlepsze zimowe opony i systemy bezpieczeństwa nie zwalniają nas z bycia świadomymi i odpowiedzialnymi kierowcami. Ograniczenia prędkości dotyczą najlepszych warunków, dlatego jeśli jedziemy w trakcie śnieżycy, ograniczenie do 40 km/h dezaktualizuje się, a my powinniśmy jechać wolniej, zachowując odpowiednie odległości. Pamiętajmy także, że przyczepność zachowujemy, jadąc na biegu. Hamowanie silnikiem powinno odbywać się na biegu – nigdy na luzie.

Chętnie korzystamy z ABS i ESP, które już wkrótce będą obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Korzystajmy więc z możliwości jeżdżenia na specjalnie przystosowanych do zimowych warunków oponach. Czerpmy przyjemność z prowadzenia samochodu i zwiększmy bezpieczeństwo na drogach.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe