Jazda samochodem po długiej przerwie – jak po latach wrócić za kółko?

Jazda samochodem po długiej przerwie – jak po latach wrócić za kółko?

Jazda samochodem po długiej przerwie
Aktualności

Zdany egzamin i odebrane prawo jazdy są dopiero początkiem zdobywania szlifów za kierownicą. Jeśli mimo posiadanych uprawnień, nie miałeś okazji jeździć samochodem, pierwsza jazda po latach może okazać się nie lada wyzwaniem. Dowiedz się, jak po długiej przerwie wrócić za kierownicę, by jazda samochodem była bezpieczna i sprawiała przyjemność. Co zrobić by jazda samochodem po długiej przerwie sprawiała przyjemność i nie budziła strachu?

Powtórka z teorii – przypomnij sobie znaki drogowe i przepisy Kodeksu ruchu drogowego

Jeśli przerwa trwała rok lub dłużej, warto odświeżyć swoją wiedzę i znajomość przepisów Kodeksu ruchu drogowego. O ile najczęściej występujące znaki z pewnością pamiętamy, o tyle te, które na drogach widujemy rzadziej, mogą sprawić nam trudności w najmniej oczekiwanym momencie. Należy również przypomnieć sobie inne przepisy Kodeksu ruchu drogowego. Pamiętajmy, że co jakiś czas przepisy są aktualizowane i ulegają zmianie, dlatego tym bardziej nie powinniśmy polegać jedynie na swojej pamięci. Dobrym sposobem na sprawdzenie swojej wiedzy jest wypełnienie kilku losowo wybranych egzaminów z teorii na prawo jazdy kategorii B – testy dostępne są w i internecie.

Czy warto kupić lekcje doszkalające w auto szkole?

Osoby, które przed przerwą codziennie jeździły samochodem i za kierownicą czuły się pewnie i u których przerwa nie była zbyt długa, wracają za kółko bez wykupowania dodatkowych jazd szkole nauki jazdy. W takiej sytuacji warto swoje możliwości przetestować na mniej ruchliwych ulicach, jeżdżąc z należytą ostrożnością. Jazda samochodem po długiej przerwie bywa problematyczna.

Najczęściej jednak zaleca się, by kierowca po dłuższej przerwie, swoje umiejętności odświeżył pod okiem instruktora nauki jazdy. Podczas lekcji kierowca przypomni sobie wszystkie prawidłowe nawyki, a instruktor będzie czuwał nad poprawnością wykonywanych manewrów. W razie potrzeby będzie mógł także je skorygować – np. hamując lub używając sprzęgła. Możliwości, jakimi dysponuje instruktor nauki jazdy, a nawet sama jego obecność uspokaja kierowcę, któremu jazda nawet po najbardziej zatłoczonym mieście nie sprawia większych trudności. Wystarczy kilka minut, by za kierownicą poczuć się pewniej i przypomnieć sobie wszystko, czego nauczył się na kursie na prawo jazdy i później.

Jazda samochodem po długiej przerwie – jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie?

Wykorzystaliśmy dwie, cztery lub sześć godzin jazd doszkalających, podczas których szło nam rewelacyjnie, ale nadal czujemy niewielki stres przed samotną jazdą samochodem? Pamiętajmy – stres jest najgorszym doradcą kierowcy! Osłabia naszą koncentracją i refleks, nierzadko też skłania do podejmowania błędnych decyzji. Jeśli przed pierwszą samodzielną jazdą towarzyszy nam niewielki stres, wykonajmy jazdę próbną. Wybierzmy się na przejażdżkę wieczorem, kiedy ruch jest zdecydowanie mniejszy. Najpierw pojedźmy w miejsce, które dobrze znamy, a gdy oswoimy się z niecodzienną sytuacją, śmiało możemy udać się w nieco mniej znane rejony. Nim zauważymy, jazda samochodem zacznie sprawiać nam prawdziwą przyjemność i zapomnimy o obawach, które jeszcze tak niedawno powstrzymywały nas od prowadzeniem auta.

Stosowanie się do zasad jazdy defensywnej i eco drivingu przynosi efekty nie tylko w postaci oszczędności, ale przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa, a także uczy odpowiednich zachowań na drodze. Utrzymywanie odpowiedniej odległości, obserwacja otoczenia, hamowanie silnikiem i inne zasady eco drivingu czynią jazdę płynniejszą, bezpieczniejszą i przyjemniejszą.

Nadal zastanawiasz się czy możesz być dobrym kierowcą? Zapisz się na kurs w auto szkole Pałgan lub wykup dodatkowe jazdy doszkalające.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe