Poradnik początkującego kierowcy

Poradnik początkującego kierowcy

Poradnik początkującego kierowcy
Aktualności,Poradniki

Wielokrotnie już podkreślaliśmy, że na kursie prawa jazdy kursanci powinni nie tylko uczyć się przepisów kodeksu ruchu drogowego, nie tylko powinni ćwiczyć prawidłową technikę jazdy. Kursanci powinni także poznać kodeks kulturalnego kierowcy, którego zasady są doskonałym uzupełnieniem przepisów prawa o ruchu drogowym. Kulturalny kierowca to kierowca, który nie stwarza zagrożenia na drodze, nie generuje dodatkowych korków czy kierowca, który szanuje miejsca parkingowe. Poradnik początkującego kierowcy to spis najważniejszych zasad, do których powinni stosować się również doświadczeni mistrzowie kierownicy. Czy wiesz, jak żyć w symbiozie z innymi uczestnikami ruchu drogowego? Poradnik początkującego kierowcy jest dla Ciebie.

Dlaczego w miastach tworzą się korki?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Zbyt duże natężenie ruchu, zbyt wiele rozpoczętych remontów jednocześnie czy źle ustawiona sygnalizacja świetlna – na te i wiele innych czynników nie mamy wpływu. Jednak dużą winę za zakorkowane miasta ponoszą sami kierowcy. Każdego dnia, w każdym mieście zaobserwować można zachowania kierowców, przez których wielu innych współtowarzyszów drogi spóźnia się do pracy, na wizytę u lekarza czy na randkę.

Jednym z cięższych grzechów kierowców jest wjeżdżanie na skrzyżowanie mimo braku możliwości kontynuowania jazdy. Jeśli droga przed nami jest zakorkowana, nie wolno nam wjeżdżać na skrzyżowanie. Nie powinniśmy także zastawiać wjazdów do bramy czy skrętu w prostopadłą ulicę – zostawiając lukę, dajemy szansę innym kierowcom na kontynuowanie jazdy bez tamowania ruchu na przeciwległym pasie ruchu.

Za tworzenie się korków odpowiedzialni są również kierowcy, którzy uniemożliwiają zjazd ze skrzyżowania kierowcom, którym nie udało się z niego zjechać. Taka złośliwość zawsze kończy się jeszcze większym utrudnieniem na drodze.

W niektórych miejscach korki będą mniejsze, gdy wszyscy kierowcy zaczną jeździć na suwak. Najprawdopodobniej już w październiku wejdą w życie przepisy, nakazujące jazdę na suwak i tworzenie korytarza życia. Jazda na suwak zwiększa przepustowość zwężających się dróg.

Dlaczego w miastach brakuje miejsc parkingowych?

Rosnąca liczba samochodów, wyłączanie z ruchu kolejnych stref czy zwężanie ulic – tak większość kierowców tłumaczy brak miejsc parkingowych w miastach. Trudno się z nimi nie zgodzić, jednak również sami kierowcy są sprawcami tak dużych problemów z parkowaniem. Stawianie samochodu na dwóch miejscach parkingowych, zastawianie innych kierowców, stawianie samochodów w bramie, a czasami nawet na środku ulicy czy skrzyżowania to chleb powszedni, z jakim mierzą się pozostali uczestnicy ruchu drogowego.

Szanuj miejsca parkingowe – parkuj w wyznaczonych polach, samochód stawiaj na skrajnych wolnych miejscach, tak, by kolejni mogli ustawiać się obok Ciebie, bez konieczności wykonywania trudnych manewrów. Jeśli postawiłeś samochód nieprawidłowo, zrób korektę (lub dwie), wychyl się przez uchylone drzwi i sprawdź czy zostawiając samochód, nikomu nie będziesz przeszkadzał. Wykonanie korekty podczas parkowania nie zajmuje dużo czasu, nie jest też powodem do wstydu – w przeciwieństwie do pozostawienia samochodu w poprzek dwóch miejsc parkingowych.

Poradnik początkującego kierowcy: Kierowco, włącz myślenie!

Polscy kierowcy uwielbiają kombinować. Eksperci zgodnie twierdzą, że winne temu są nieadekwatnie niskie kary. O dziwo ci sami polscy kierowcy za granicą jeżdżą przepisowo. Czy to przypadek, czy konsekwencja bardzo wysokich mandatów w większości krajów europejskich?

Jedno wiemy na pewno – jeśli nie chcemy, by nasz ruch drogowy przypominał ten z Bombaju czy innych azjatyckich miast, w którym nie obowiązują żadne zasady na drodze, powinniśmy zacząć jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustawianie się na wolnym pasie do skrętu w lewo, by po włączeniu się zielonego światła pojechać na wprost, wyprzedzając innych kierowców, z pewnością pozwala zaoszczędzić w ciągu dnia cenne minuty naszego życia. Jednak należy pamiętać, że wypadki, również te śmiertelne, nie powodują kierowcy, którzy jeżdżą przepisowo.

Dlatego wszystkich naszych kursantów (i nie tylko) uczulamy, by szanowali życie swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Wsiadając do samochodu, najpierw włączamy myślenie, a następnie uruchamiamy silnik.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe