Sprzedaż samochodu a OC – o czym powinni pamiętać sprzedający i kupujący pojazd?

Sprzedaż samochodu a OC – o czym powinni pamiętać sprzedający i kupujący pojazd?

Sprzedaż samochodu a OC
Aktualności,Poradniki

Sprzedaż samochodu a OC

Sprzedaż samochodu a OC, w jaki sposób przygotować umowę. Na co uważać? Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu, sprzedający ma obowiązek przekazać nabywcy kluczyki wraz z kompletem dokumentów. Oprócz dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (o ile była taka wydana), osoba sprzedająca samochód powinna przekazać także polisę OC. Ponadto zbywca pojazdu ma obowiązek poinformować o sprzedaży auta firmę ubezpieczeniową, w której zostało wykupione OC. Kupujący może przejąć polisę OC po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową z inną firmą. O czym powinna pamiętać zarówno osoba sprzedająca, jak i osoba kupująca samochód?

Jak sprawdzić czy pojazd jest ubezpieczony?

Chociaż nowy właściciel pojazdu ma prawo do otrzymania polisy OC, zdarza się, że dokument gdzieś się zapodział. W takiej sytuacji możemy sami sprawdzić czy samochód, który kupujemy, ma wykupioną polisę OC. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a kary za brak OC są bardzo wysokie. Jeśli zdecydujemy się kupić samochód bez ważnego OC, jeszcze tego samego dnia musimy takie ubezpieczenie wykupić.

Ważność polisy OC, jej numer, markę i model samochodu oraz adres zakładu ubezpieczeń, w którym polisa została wykupiona, możemy sprawdzić w bazie UFG. Z bazy tej można korzystać również w razie kolizji lub wypadku – zgodnie z obowiązującymi przepisami uczestnik zdarzenia drogowego może nie mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy OC.

Sprzedaż samochodu a OC – sprzedawca musi zgłosić sprzedaż firmie ubezpieczeniowej

Każdy, kto sprzedaje pojazd, ma obowiązek w przeciągu 14 dni od sprzedaży, zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej. Jeśli tego nie zrobi, grożą mu finansowe konsekwencje. Co prawda zbywca pojazdu nie będzie odpowiadał za wyrządzone szkody podczas wypadku przez nowego właściciela samochodu, musi jednak liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami, jeśli pojazd zostanie użyty do popełnienia przestępstwa. Ponadto w przypadku niezgłoszenia sprzedaży auta firmie ubezpieczeniowej, poprzedniego właściciela obowiązywać będzie współodpowiedzialność dotycząca naliczania kolejnych rat płatności za wykupioną już polisę OC – koszty rozłożą się równo na zbywcę i nabywcę pojazdu.

Czy nowy właściciel może wypowiedzieć umowę na polisę OC?

Większość osób po nabyciu auta zostaje przy obowiązującej polisie OC. To wygodne, ale nie zawsze opłacalne rozwiązanie. Jeśli auto kupujemy od osoby z pełnymi zniżkami za bezszkodową jazdę i sami takie zniżki zdążyliśmy już wypracować, faktycznie zmiana firmy ubezpieczeniowej może być nieopłacalna. Inaczej wygląda sytuacja, gdy jedna ze stron transakcji jest niedoświadczonym kierowcą.

Osobom z wypracowanymi zniżkami, które kupują auto od mniej doświadczonego kierowcy (lub kierowcy, który miał niedawno stłuczkę bądź wypadek), często opłaca się zerwać dotychczasową umowę, jeśli nie została ona opłacona w całości. W przypadku płatności ratalnych, może okazać się, że jedna rata, którą będzie musiał zapłacić nowy właściciel samochodu, będzie wyższa niż wartość polisy OC na cały rok dla kierowcy z pełnymi zniżkami.

Nad zmianą polisy OC powinni zastanowić się także świeżo upieczeni kierowcy. Warto bowiem pamiętać, że bezwypadkowa jazda na wykupionym OC przez poprzedniego właściciela samochodu nie wpłynie na zmniejszenie składki za kolejny rok ubezpieczenia. Jeśli więc polisa OC obowiązywać będzie dłużej niż 3 miesiące, warto poszukać nowej oferty. Ponadto należy pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe mogą rekalkulować składkę OC i z tego prawa korzystają tym chętniej, im nowy właściciel dłużej może korzystać z polisy poprzedniego właściciela. Oczywiście w przypadku, gdy kupujący jest mniej doświadczonym kierowcą, rekalkulacja OC wiązać się będzie z koniecznością dopłaty.

Zarówno sprzedający, jak i kupujący samochód mają także obowiązek zgłosić transakcję w Wydziale Komunikacji – o tym, jakie kary za nieprzerejestrowanie samochodu grożą zbywcy i nabywcy pojazdu pisaliśmy miesiąc temu. Kupno – szczególnie tego pierwszego – samochodu budzi u kierowcy wiele emocji. Nie możemy jednak zapominać o obowiązujących przepisach i formalnościach, jakie należy dopełnić po zakupie auta.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe