Wymiana oleju w samochodzie

Wymiana oleju w samochodzie

wymiana oleju w samochodzie
Aktualności

Choć w Polsce klimat z roku na rok staje się coraz łagodniejszy, nadal zima potrafi zaskoczyć kierowców. Dlatego warto odświeżyć informację na temat eksploatacji samochodów w zimowych warunkach. Wszystkie nasze rady dotyczą nowoczesnych samochodów osobowych, produkowanych po 2000 roku. W nich szczególnie wymiana oleju w samochodzie jest ważna.

Rozgrzewanie silnika – wpływ na środowisko i… na silnik!

Pamiętacie czasy, gdy zimy były naprawdę mroźne i naprawdę śnieżne? Każdy kierowca, który chciał pojechać do pracy, na zakupy czy gdziekolwiek indziej, najpierw mocował się z zamarzniętym zamkiem, następnie z przymarzniętymi drzwiami, a gdy wsiadł do samochodu, odpalał silnik, by zaraz potem wysiąść z auta i przystąpić do odśnieżania samochodu i skrobania szyb.

Wydawałoby się, że te czasy dawno już minęły, a jednak… Wielu kierowców nadal jest przekonanych o zbawiennym wpływie rozgrzewania silnika przed jazdą. Potrafią więc uruchomić silnik i siedzieć w samochodzie nawet kilka minut. A w tym czasie…

Do atmosfery ulatnia się bardzo niebezpieczny dwutlenek azotu, który truje nie tylko ogół społeczeństwa, ale również nas samych. Jeśli ten argument nie jest wystarczający, dodajmy, że na takim rozgrzewaniu silnika, cierpi on sam.

Jak więc powinna wyglądać procedura odpalania silnika zimą? Tak samo jak latem. Silnik powinniśmy odpalać na chwilę przed wyruszeniem w drogę. Pierwsze kilometry, do rozgrzania się silnika, powinny być spokojne i dość zachowawcze. Nie powinniśmy wykorzystywać pełni możliwości motoru, dopóki się nie rozgrzeje. I chociaż zasady tej dla dobra jednostki napędowej powinni przestrzegać wszyscy, jeszcze bardziej powinni być wyczuleni na nią właściciele pojazdów wyposażonych w turbinę.

Wróćmy na chwilę do lat, kiedy na polskich drogach królowały Fiaty i Polonezy. Jeśli mróz utrzymywał się dłuższy czas, a kierowca nie jeździł samochodem kilka dni, stosowano metodę rozgrzewania silnika tylko po to, by po paru minutach go zgasić, bez ruszania się o pół metra. Takie postępowanie jest wyjątkowo szkodliwe na nowszych samochodów! Ucierpieć może nie tylko silnik, ale także świece zapłonowe. Jeśli więc boimy się, że po kilku dniach postoju w największe mrozy nasz samochód nie odpali, po prostu zróbmy sobie przejażdżkę.

I tutaj kolejna ważna rada – przejedźmy się nieco dalej, niż dookoła bloku. Dajmy silnikowi się rozgrzać, a akumulatorowi naładować. Nawet codzienne, ale bardzo krótkie trasy zimą mogą skończyć się rozładowaniem akumulatora, co skutecznie nas uziemi.

Wymiana oleju w samochodzie w polskich warunkach pogodowych

Producent pojazdu w instrukcji określa wszystkie parametry, dotyczące użytkowania samochodu. Znajdziemy tam między innymi informację na temat oleju silnikowego, jaki powinniśmy wlewać. Oleje, które dostępne są na polskim rynku, przeznaczone są do temperatur od -30 do 50 stopni Celsjusza. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by w Polsce temperatura spadła poniżej -30 stopni C lub przekroczyła 50 stopni C. Dlatego zmiana oleju specjalnie na zimę nie jest uzasadniona. Nie dotyczy to oczywiście planowanej wymiany oleju po odpowiednim czasie i przejechanych kilometrach. Wtedy wymiana oleju w samochodzie jest konieczna!

Jeśli zauważymy, że olej zimą zmienia swoją konsystencję, powinniśmy poszukać tego przyczyny. Najczęściej dzieje się tak, gdy nieodpowiednio dogrzewamy samochód – na przykład jeździmy na krótkich odcinkach. Jeśli to nie jest przyczyną gęstnienia oleju, poszukajmy innej. Możemy być jednak pewni, że jeśli stosujemy olej rekomendowany przez producenta, problem nie tkwi w samym oleju. Pamiętajmy, aby wymiana oleju w samochodzie była zgodna z normą producenta danego pojazdu.

Jak przygotować samochód na zimę?

Niektórzy zastanawiają się czy istnieją sposoby, dzięki którym zima dla kierowców może być łaskawsza? Oczywiście! Do sezonu zimowego możemy się w odpowiedni sposób przygotować. Zanim jeszcze temperatury spadną do zera i niżej, zacznijmy stosować zimowy płyn do spryskiwaczy. Gdy zima nas zaskoczy, może okazać się, że nasz letni płyn zamarza, a my nie wiemy, jak się go pozbyć. Jeśli zdarza nam się o tym zapomnieć, możemy przez cały rok jeździć na płynie zimowym.

Sezon zimowy to przede wszystkim zmiana opon na zimowe. Gdy temperatura spada do 7 stopni Celsjusza, udajmy się na wulkanizację lub samodzielnie zmieńmy opony z letnich na zimowe. Upewnijmy się, że opony mają odpowiedni bieżnik i są prawidłowo napompowane.

Zimą duży kłopot mogą sprawić przymarzające drzwi. Istnieje jednak łatwy sposób, który uchroni nas przed koniecznością wsiadania do auta przez bagażnik. Wystarczy nasmarować uszczelki w drzwiach olejem lub użyć w tym celu specjalnego środka do uszczelek – kupimy go w każdym większym markecie i na stacji benzynowej.

Zamarznąć może także zamek w drzwiach i chociaż większość z nas otwiera samochód z pilota, niektórzy nadal otwierają samochód „z kluczyka”. Jeśli dotyczy to także nas, pamiętajmy o odmrażaczu do zamków – nośmy go przy sobie, a nie trzymajmy w schowku w samochodzie.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe