Choć w Polsce klimat z roku na rok staje się coraz łagodniejszy, nadal zima potrafi zaskoczyć kierowców. Dlatego warto odświeżyć informację na temat eksploatacji samochodów w zimowych warunkach. Wszystkie nasze rady dotyczą nowoczesnych samochodów osobowych, produkowanych po 2000 roku. W nich szczególnie wymiana oleju w samochodzie jest ważna.

Rozgrzewanie silnika – wpływ na środowisko i… na silnik!

Pamiętacie czasy, gdy zimy były naprawdę mroźne i naprawdę śnieżne? Każdy kierowca, który chciał pojechać do pracy, na zakupy czy gdziekolwiek indziej, najpierw mocował się z zamarzniętym zamkiem, następnie z przymarzniętymi drzwiami, a gdy wsiadł do samochodu, odpalał silnik, by zaraz potem wysiąść z auta i przystąpić do odśnieżania samochodu i skrobania szyb.

Wydawałoby się, że te czasy dawno już minęły, a jednak… Wielu kierowców nadal jest przekonanych o zbawiennym wpływie rozgrzewania silnika przed jazdą. Potrafią więc uruchomić silnik i siedzieć w samochodzie nawet kilka minut. A w tym czasie…

Do atmosfery ulatnia się bardzo niebezpieczny dwutlenek azotu, który truje nie tylko ogół społeczeństwa, ale również nas samych. Jeśli ten argument nie jest wystarczający, dodajmy, że na takim rozgrzewaniu silnika, cierpi on sam.

Jak więc powinna wyglądać procedura odpalania silnika zimą? Tak samo jak latem. Silnik powinniśmy odpalać na chwilę przed wyruszeniem w drogę. Pierwsze kilometry, do rozgrzania się silnika, powinny być spokojne i dość zachowawcze. Nie powinniśmy wykorzystywać pełni możliwości motoru, dopóki się nie rozgrzeje. I chociaż zasady tej dla dobra jednostki napędowej powinni przestrzegać wszyscy, jeszcze bardziej powinni być wyczuleni na nią właściciele pojazdów wyposażonych w turbinę.

Wróćmy na chwilę do lat, kiedy na polskich drogach królowały Fiaty i Polonezy. Jeśli mróz utrzymywał się dłuższy czas, a kierowca nie jeździł samochodem kilka dni, stosowano metodę rozgrzewania silnika tylko po to, by po paru minutach go zgasić, bez ruszania się o pół metra. Takie postępowanie jest wyjątkowo szkodliwe na nowszych samochodów! Ucierpieć może nie tylko silnik, ale także świece zapłonowe. Jeśli więc boimy się, że po kilku dniach postoju w największe mrozy nasz samochód nie odpali, po prostu zróbmy sobie przejażdżkę.

I tutaj kolejna ważna rada – przejedźmy się nieco dalej, niż dookoła bloku. Dajmy silnikowi się rozgrzać, a akumulatorowi naładować. Nawet codzienne, ale bardzo krótkie trasy zimą mogą skończyć się rozładowaniem akumulatora, co skutecznie nas uziemi.

Wymiana oleju w samochodzie w polskich warunkach pogodowych

Producent pojazdu w instrukcji określa wszystkie parametry, dotyczące użytkowania samochodu. Znajdziemy tam między innymi informację na temat oleju silnikowego, jaki powinniśmy wlewać. Oleje, które dostępne są na polskim rynku, przeznaczone są do temperatur od -30 do 50 stopni Celsjusza. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by w Polsce temperatura spadła poniżej -30 stopni C lub przekroczyła 50 stopni C. Dlatego zmiana oleju specjalnie na zimę nie jest uzasadniona. Nie dotyczy to oczywiście planowanej wymiany oleju po odpowiednim czasie i przejechanych kilometrach. Wtedy wymiana oleju w samochodzie jest konieczna!

Jeśli zauważymy, że olej zimą zmienia swoją konsystencję, powinniśmy poszukać tego przyczyny. Najczęściej dzieje się tak, gdy nieodpowiednio dogrzewamy samochód – na przykład jeździmy na krótkich odcinkach. Jeśli to nie jest przyczyną gęstnienia oleju, poszukajmy innej. Możemy być jednak pewni, że jeśli stosujemy olej rekomendowany przez producenta, problem nie tkwi w samym oleju. Pamiętajmy, aby wymiana oleju w samochodzie była zgodna z normą producenta danego pojazdu.

Jak przygotować samochód na zimę?

Niektórzy zastanawiają się czy istnieją sposoby, dzięki którym zima dla kierowców może być łaskawsza? Oczywiście! Do sezonu zimowego możemy się w odpowiedni sposób przygotować. Zanim jeszcze temperatury spadną do zera i niżej, zacznijmy stosować zimowy płyn do spryskiwaczy. Gdy zima nas zaskoczy, może okazać się, że nasz letni płyn zamarza, a my nie wiemy, jak się go pozbyć. Jeśli zdarza nam się o tym zapomnieć, możemy przez cały rok jeździć na płynie zimowym.

Sezon zimowy to przede wszystkim zmiana opon na zimowe. Gdy temperatura spada do 7 stopni Celsjusza, udajmy się na wulkanizację lub samodzielnie zmieńmy opony z letnich na zimowe. Upewnijmy się, że opony mają odpowiedni bieżnik i są prawidłowo napompowane.

Zimą duży kłopot mogą sprawić przymarzające drzwi. Istnieje jednak łatwy sposób, który uchroni nas przed koniecznością wsiadania do auta przez bagażnik. Wystarczy nasmarować uszczelki w drzwiach olejem lub użyć w tym celu specjalnego środka do uszczelek – kupimy go w każdym większym markecie i na stacji benzynowej.

Zamarznąć może także zamek w drzwiach i chociaż większość z nas otwiera samochód z pilota, niektórzy nadal otwierają samochód „z kluczyka”. Jeśli dotyczy to także nas, pamiętajmy o odmrażaczu do zamków – nośmy go przy sobie, a nie trzymajmy w schowku w samochodzie.

  • Auto Szkoła Pałgan

Zostaw komentarz

Recenzje z Facebook:

Auto Szkoła Monika Pałgan
5.0
Based on 58 reviews
napędzany przez Facebook
Piotrek Szu
Piotrek Szu
2023-04-29T18:34:15+0000
Bo blisko 50 h w innej szkole gdzie córki nie nauczyli rruszac !! Po 14 dodatkowych godzinach Tu zdała egzamin. Mogę... tylko polecicczytaj więcej
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak
2023-01-04T11:33:44+0000
Dość późno wzięłam się za naukę jazdy i myślę ,że byłam dość opornym uczniem😁 Właśnie,, wjechałam " w Nowy rok z prawem... jazdy dzięki właśnie tej szkole i najlepszemu instruktorowi Krzyśkowi 🥰 DZIĘKUJĘ Z CALEGO ♥️ Marzena (Bartnik) 🙂czytaj więcej
Izabela Kosmo
Izabela Kosmo
2022-08-25T20:44:23+0000
Zdecydowanie polecam kat. A, zarówno Zbyszek jak i Adrian mają ogromną wiedzę, którą umieją i chcą się podzielić.... Cieszę się że trafiłam do tej szkoły na takich instruktorów, może inaczej na pasjonatów instruktorów. Polecam każdemu zdecydowanie!!!!czytaj więcej
Przemysław Szutarski
Przemysław Szutarski
2022-05-31T14:43:21+0000
zdałem , nic więcej nie trzeba dodawać , dziekuje
Patrycja Jeż
Patrycja Jeż
2021-12-02T11:03:01+0000
Całego serca polecam auto szkoła Monika Pałgan a w szczególności Pana Krzysztofa Płaczkowskiego za cierpliwość oraz za... wskazania mi cennych wskazówek które pozwoliły mi zdać egzamin Państwowy. Pozdrawiam cała auto szkole ! 🙂czytaj więcej
Kuba Łompieś
Kuba Łompieś
2021-10-07T13:17:41+0000
Polecam te autoszkołe, a zwłaszcza jej świetnego instruktora - Krzysztofa Płaczkowskiego 😊 Jest spokojny, cierpliwy,... ale także wymagający i zwraca uwagę na szczegóły, co sprawia, że kursant jest dobrze przygotowany do zdania egzaminu. Nie ma także większych problemów z załatwianiem spraw formalnych np. umawianie jazd, zapisy na egzamin itp. 😀czytaj więcej
Paulina Wieru
Paulina Wieru
2021-10-07T09:03:35+0000
Serdecznie polecam kurs kategorii A w tej auto szkole. Pan Zbyszek jest bardzo wymagający ale też cierpliwy, uczy jak... jeździć bezpiecznie, na co zwrócić uwagę w miejskiej dżungli. Jego doświadczenie, pasja, zaangażowanie i indywidualne podejście jest bezcenne. Prawo jazdy zdane za drugim podejściem. Za pierwszym razem stres wziął górę, mimo to zaliczyłam wszystkie zadania na placu. Dziękuję serdecznie i polecam wszystkim!czytaj więcej
Jędrzej Zapędowski
Jędrzej Zapędowski
2021-01-30T10:27:49+0000
Polecam wszystkim przyszłym kierowcom. Wszystkie trzy kategorię A1, A2 i B dzięki świetnym instruktorom zdałem za 1... razem, bezbłędnie. Jak dla mnie nie ma lepszej szkoły jazdy.czytaj więcej
Katarzyna Sztajnert
Katarzyna Sztajnert
2020-10-30T16:19:24+0000
Gorąco polecam! Pełen profesjonalizm, serdeczność i cierpliwość, zarówno instruktora Krzysztofa Płaczkowskiego, jak i... całej ekipy Auto Szkoły Pałgan, w 100 % przyczyniły się do pozytywnego zdania egzaminu. 😊 Dziękuję!!czytaj więcej
Svitlana Mukhamedova
Svitlana Mukhamedova
2020-10-13T11:57:46+0000
Ta szkoła jazdy jest najlepsza w Łodzi i bardzo profesjonalna. Dziękuje bardzo instruktorowi Maciejowi Kusińskiemu!