Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Jak używać kierunkowskazów
Aktualności

Skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym, przez niektórych zwane skrzyżowania z kiełbaską, czyli skrzyżowania ze znakiem T-6 sprawiają problemy kursantom oraz świeżo upieczonym kierowcom, jednak doświadczenie szybko uczy prawidłowej interpretacji sytuacji na drodze. O ile pytanie o to, kto tak właściwie ma pierwszeństwo szybko przestaje nas dręczyć, o tyle problemy z prawidłowym używaniem kierunkowskazów ma wielu kierowców, także kierowców zawodowych. Jak używać kierunkowskazów w sposób prawidłowy?

Jak używać kierunkowskazów podczas jazdy?

Najważniejszą zasadą, o której powinni pamiętać wszyscy kierowcy, jest fakt, że skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym jest dokładnie takim samym skrzyżowaniem jak skrzyżowanie równorzędne lub skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu.

W tym przypadku przepisy bardzo precyzyjnie mówią, kiedy należy używać kierunkowskazów:

Art. 22.5: Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Oznacza to, że zawsze, kiedy mamy zamiar zmienić kierunek jazdy – skręcić lub zawrócić – należy uprzedzić o tym pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie włączamy kierunkowskazu, gdy już rozpoczynamy skręcać lub zmieniać pas, tylko przed rozpoczęciem wykonywania manewru. Pilnujemy też, by z włączonym kierunkowskazem nie kontynuować jazdy na wprost.

Czy skręcając z pierwszeństwem należy włączyć kierunkowskaz?

Zawsze. Każdy manewr skręcania poprzedzamy miganiem – bez względu na to czy mamy pierwszeństwo, czy ustępujemy je innym kierowcom. Dodajmy również, że kierunkowskazu nie włączamy, gdy jedziemy na wprost. Dość częstym błędem jest włączanie migacza, gdy jadąc drogą z pierwszeństwem, zjeżdżamy z niej na drogą podporządkowaną, nie zmieniając kierunku jazdy.

Podczas prowadzenia zajęć praktycznych, pokazujemy naszym kursantom, jak duże zagrożenie powoduje błędne używanie kierunkowskazów lub nieużywanie ich wcale. Udowadniamy także, że poprawne używanie migaczy upłynnia ruch, a przecież wszystkim nam zależy, by korki w mieście były możliwie najmniejsze. Prawidłowe korzystanie z kierunkowskazów jest nie tylko obowiązkiem każdego kierowcy, ale także jedną z najważniejszych zasad kulturalnego kierowcy.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe