Jazda bez dokumentów

Jazda bez dokumentów

jazda bez dokumentów
Poradniki

Jazda bez dokumentów – co musi mieć ze sobą kierowca?

W dniu 1 października 2018 roku zmieniły się przepisy, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce i ich kontroli. Nowa ustawa  ściąga obowiązek posiadania przy sobie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Wyjazd bez tych dokumentów nie będzie się już wiązał w wypadku kontroli koniecznością zapłaty mandatu. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać o obowiązku posiadania prawa jazdy. Brak tego dokumentu może nas kosztować 50 zł w wypadku zatrzymania przez Policję. Całkowita jazda bez dokumentów będzie możliwa  dopiero po wprowadzeniu tzw. e-dokumentów, a to znając osoby decydujące o tym może potrwać lata…

CEPiK w końcu przydatny

Podczas kontroli policjanci będą weryfikować dane o pojeździe  i jego dokumentach w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Co w przypadku gdy nasz pojazd będzie wymagał zatrzymania dowodu rejestracyjnego? Otóż zostanie to odnotowane przez funkcjonariusza w systemie informatycznym, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Dowód nie trafi do Wydziału Komunikacji, a zatem zaoszczędzimy swój czas.

Jednak gdy jeździmy pojazdami, które zostały zarejestrowane poza granicami kraju. Należy pamiętać, że w tym wypadku posiadanie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy jest obowiązkiem.

Jazda bez dokumentów a stłuczka

W wypadku niemiłej sytuacji i uczestniczenia  w kolizji nie zawsze musimy wzywać Policję. W przypadku spisania oświadczenia dane potrzebne dla ubezpieczyciela są w prawie jazdy. Polisę sprawdzimy na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu na stronie UFG.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe