Jazda we mgle – kiedy jeździć na światłach przeciwmgielnych?

Jazda we mgle – kiedy jeździć na światłach przeciwmgielnych?

Jazda we mgle
Aktualności,Poradniki

Jazda we mgle jest szczególnie niebezpieczna. W takich warunkach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, a także umiejętnie wykorzystywać światła mijania. Upewnij się, kiedy należy jeździć na światłach przeciwmgielnych.

Obowiązek jazdy na tylnych światłach przeciwmgielnych

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu jest przynajmniej jedna tylna lampa przeciwmgielna. Światło przeciwmgielne w kolorze czerwonym najczęściej umieszczone jest w zespole lamp tylnych, chociaż zdarza się, że znajduje się ono na tylnym zderzaku. Aby nie było mylone ze światłami stopu, musi dzielić je co najmniej 10 cm przerwy.

Światła przeciwmgielne tylne należy uruchomić w momencie, gdy widoczność na drodze spada do 50 m. Pamiętajmy, że widoczność ograniczają nie tylko mgły, ale także rzęsisty deszcze czy inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. W momencie poprawienia się widoczności na drodze, kierowca zobowiązany jest wyłączyć światła przeciwmgielne.

Jazda we mgle na przednich światłach przeciwmgielnych

Kierowcy nie mają obowiązku jazdy na przednich światłach przeciwmgielnych. Mogą ich jednak używać, gdy złe warunki atmosferyczne utrudniają normalną jazdę. Kierowca może w takiej sytuacji jechać na światłach mijania i światłach przeciwmgielnych lub na samych światłach przeciwmgielnych. Dzięki usytuowaniu ich niżej niż światła mijania, istnieje mniejsze ryzyko oślepiania kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Przednich świateł przeciwmgielnych można także używać na krętych drogach oznaczonych znakami A3, A4 lub T5, nawet jeśli warunki atmosferyczne nie ograniczają widoczności. Trzeba również pamiętać o bezwzględnym zakazie używania świateł drogowych (długich świateł) podczas mgły. Silne światło odbija się od mgły, bardzo pogarszając widoczność nie tylko kierowcy, który ich używa, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczna jazda we mgle – dostosuj styl jazdy do warunków atmosferycznych!

Ograniczona widoczność na drodze powinna być dla wszystkich kierowców sygnałem do zachowania szczególnej ostrożności. Nie wystarczy w sposób prawidłowy używać świateł przeciwmgielnych, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Podczas jazdy we mgle, w gęstym deszczu i innych niesprzyjających warunkach atmosferycznych, należy także dostosować prędkość, zwiększyć czujność na zakrętach, na wzniesieniach czy przed przejazdami kolejowymi.

Nie wolno także nadużywać świateł przeciwmgielnych. Za ich nieprawidłowe użycie można dostać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Jeśli światła mijania niewystarczająco oświetlają nam drogę, warto sprawdzić, czy nie są zbyt brudne, zmatowiałe lub niewłaściwie ustawione. Zbyt nisko skierowane nie oświetlą odpowiednio drogi, a zbyt wysoko będą oślepiać innych kierowców.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe