Kurs prawa jazdy

Kurs prawa jazdy

kurs prawa jazdy
Aktualności

Kurs prawa jazdy

Wiele osób myśli o samodzielnym poruszaniu się samochodem, czy motocyklem. Aby to robić w pełni legalnie, nie narażając się na nieprzyjemności należy zdać egzamin. W Polsce, aby móc przystąpić do egzaminu trzeba ukończyć kurs prawa jazdy. Każdy kurs podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Ustawodawca przewidział 30 godzin (tzw. lekcyjnych każda po 45 minut) zajęć praktycznych oraz 20 (kat.A) 30 (kat. B) pełnych godzin praktyki. Od kilku lat przepisy dopuszczają e-kurs. Polega on na tym, że kursant nie musi uczestniczyć w wykładach tylko uczy się samodzielnie w domu za pomocą komputera czy smartfona.

Ukończony kurs prawa jazdy w ośrodku szkoleniowym pozwala na przystąpienie do państwowego egzaminu. W Łodzi mamy możliwość zdawania w ośrodku Word przy ulicy Nowy Józefów 52. W tej chwili egzamin na kategorię B przeprowadzony jest w pojeździe Kia Rio. Na kategorię A są to odpowiednio Suzuki SFV650 lub Yamaha MT-07.

Ile jest ważna “teoria”?

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań i trwa 25 minut. Każde pytanie w zależności od stopnia trudności jest punktowane od 1 do 3 pkt. Każde pytanie posiada również tylko jedną prawidłową odpowiedź. Podczas egzaminu dużą rolę gra czas. 20 pytań, na które udzielamy odpowiedzi TAK lub NIE jest tak skonstruowane, że mamy 20 sekund na przeczytanie pytania, a na udzielenie odpowiedzi 15 sekund. W przypadku pozostałych 12 pytań z wiedzy specjalistycznej, gdzie są do wyboru odpowiedzi A, B, C mamy 50 sekund na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi. Suma pkt do uzyskania na egzaminie to 74 punkty, a do jego pozytywnego zaliczenia uzbierać trzeba, aż 68 pkt. Jest to bardzo niewielki margines błędu, nawet dla osób bardzo dobrze przygotowanych. Pomimo niewielkiej ceny za egzamin teoretyczny (30zł) nie warto się na niego wybierać na zasadzie “jakoś to będzie”. Tylko bardzo dobre przygotowanie daje szansę na powodzenie.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego kursant nie musi się martwić, że jego egzamin straci ważność gdyż jest on ważny bezterminowo. W tej chwili zdanie teorii pozwala na nieograniczone podchodzenie do egzaminu (nie ma obowiązku odbycia dodatkowych jazd po trzech niezaliczonych egzaminach).

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że prowadzenie auta nie jest takie trudne.

Media społecznościowe