Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Aktualności

Każdy, kto zdał egzamin na prawo jazdy powinien wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jednak po kilku latach od zdania egzaminu warto sobie przypomnieć, co powinniśmy wozić ze sobą, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe, a co warto wozić dodatkowo?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Poruszając się wyłącznie po Polsce, na nasze wyposażenie samochodu powinna składać się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Przepisy nie precyzują czy gaśnica samochodowa powinna mieć ważną datę przydatności, jednak podczas kontroli policjant może wystawić mandat, jeśli uzna, że gaśnica nie jest zdatna do użycia. Ze względów bezpieczeństwa należy kontrolować stan obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie, tak, aby w razie konieczności, można było ją natychmiast użyć. Ponownie przepisy nie określają, gdzie dokładnie należy przewozić gaśnicę samochodową. Warto znaleźć dla niej takie miejsce, by można było szybko po nią sięgnąć, a jednocześnie by nie utrudniała codziennej eksploatacji pojazdu.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Przepisy nie nakładają na kierowcę obowiązku wożenia apteczki samochodowej. Obowiązek ten zniesiono, jednak my namawiamy, by każdy woził ze sobą apteczkę samochodową. Dzięki niej być może będziemy mogli sprawniej i szybciej udzielić pierwszej pomocy i tym samym uratować komuś życie. W apteczce samochodowej powinny znaleźć się:

 • bandaż dziany
 • bandaż elastyczny
 • plaster z opatrunkiem
 • gaziki jałowe
 • woda utleniona
 • rękawiczki jednorazowe
 • chusta trójkątna
 • folia termoizolacyjna
 • nożyczki
 • agrafki
 • ustnik do sztucznego oddychania

Oprócz apteczki warto wozić ze sobą również kamizelkę odblaskową, szczególnie gdy jeździmy w trasy. Poza terenem zabudowanym po zmroku piesi mają obowiązek poruszania się poboczem jezdni w kamizelce, dzięki której są widocznie z daleka. Jeśli więc wysiadamy z auta, by zaczerpnąć świeżego powietrza lub w przypadku awarii samochodu, bezwzględnie musimy założyć kamizelkę odblaskową. Należy o tym pamiętać przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Ponadto warto mieć w schowku latarkę, notes i długopis, a w bagażniku zapasowe żarówki, bezpieczniki i podstawowe narzędzia. Nawet jeśli nie umiemy z nich korzystać, w razie konieczności zwiększymy szansę, że ktoś pomoże nam zmienić koło czy choćby spalony bezpiecznik.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Wybierając się za granicę, koniecznie przeczytajmy o obowiązujących tam przepisach – dozwolonych prędkościach, zasadach poruszania się po drogach i wyposażeniu samochodu, jakie jest obowiązkowe w danym kraju. W wielu państwach przepisy nakładają obowiązek wożenia ze sobą apteczki, zapasowych żarówek, bezpieczników czy koła zapasowego.

Pamiętajmy także o obowiązku przygotowaniu pojazdu do jazdy. Regularnie sprawdzajmy czy wszystkie żarówki świecą, czy mamy odpowiedni poziom powietrza w kołach i czy nasze tablice rejestracyjne są czyste i podświetlone. Dbając o dobry stan techniczny pojazdu i jego wyposażenia zwiększamy bezpieczeństwo na drodze.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe