Zmiany w egzaminach na prawo jazdy (2024)

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy (2024)

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy
Aktualności

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy czekają kursantów w roku 2024?

Jeśli jest przez Tobą egzamin na prawo jazdy to dobrze trafiłeś. Z naszego krótkiego artykułu dowiesz się co się zmienia w przepisach i w jaki sposób egzamin będzie wyglądać po zmianach. Pierwszą znaczącą zmianą jest brak informowania osoby egzaminowanej o popełnionym błędzie w trakcie egzaminu praktycznego. Naszym zdaniem podsumowanie błędów na koniec egzaminu jest zmianą korzystną dla osób egzaminowanych. Szczególnie ma to znaczenia dla osób, którym podczas egzaminu towarzysz silny stres. Wspomnienie o jakimkolwiek błędzie na pewno przekładało się na podwyższone napięcie i możliwość popełnienia kolejnych błędów, które skutkowały oblaniem egzaminu. W tej chwili wszystkie błędy zostaną przedstawione na koniec egzaminu.

Każda osoba, która nie będzie zadowolona z przebiegu egzaminu będzie mogła obejrzeć nagranie z niego na miejscu. Dzięki tej zmianie złożenie odwołania od egzaminu będzie możliwe tuż po jego zakończeniu. W końcu przepisy zostały poprawione względem identyfikacji kursanta. Do tej pory mimo coraz większej popularności aplikacji MObywatel musieliśmy podczas egzaminu mieć ze sobą plastikową wersję dokumentu. Od teraz wystarczy smartfon. Pamiętajcie tylko przed wyjściem z domu czy poprawnie się możecie zalogować, aby nie było z tym większych problemów. Warto pamiętać PIN do aplikacji, bo czasem identyfikacja za pomocą linii papilarnych przy bardzo niekorzystnych warunkach termicznych może być utrudniona.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy na kategorię A, A1, A2.

Zmianom uległy też dwa aspekty egzaminu na motocykl. Pierwszą zmianą, które może co niektórych zszokować jest możliwość nie zdania egzaminu z uwagi na nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju.

4. W przypadku części praktycznej egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A brak umiejętności wykorzystania przez osobę egzaminowaną stroju określonego w § 13 ust. 1 lit. f oraz ust. 1 pkt 3, nie pozwala na realizację pozostałych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

f) kamizelek, odpowiedniego kasku ochronnego oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, jeżeli egzamin jest przeprowadzany w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A – nie dotyczy osoby egzaminowanej w zakresie prawa jazdy kategorii AM, w przypadku gdy pojazd egzaminacyjny dla prawa jazdy kategorii AM umożliwia przebywanie egzaminatora w pojeździe,

3) zapewnienie przez osobę egzaminowaną w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, lub A odpowiedniego, podlegającego ocenie egzaminatora, stroju ochronnego w postaci:

a) obuwia pełnego zakrywającego stopę wiązanego lub zapinanego na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego,

b) spodni z długimi nogawkami,

c) kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,

d) rękawic chroniących i zakrywających całe dłonie – z wyjątkiem osoby egzaminowanej w zakresie prawa jazdy kategorii AM, w przypadku gdy pojazd egzaminacyjny dla prawa jazdy kategorii AM umożliwia przebywanie egzaminatora w pojeździe;

Ustawodawcy chodzi o to, aby przyszły motocyklista potrafił w odpowiedni sposób założyć na siebie wszystkie ochraniacze, tak aby spełniały w stu procentach swoje zadanie. Zdarzały się też czasami takie sytuacje, że osoba egzaminowana przychodziła na egzamin w jeansach z modnymi wycięciami na kolanach. Do tej pory w przypadku takiej niefrasobliwości egzaminowanego egzaminator nie miał możliwości wpisania w kartę wyniku negatywnego. Warto dodać, że od roku 2024 egzaminator nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który podczas egzaminu zwykle podążał za motocyklistą.

Podsumowanie

Zmiany w zasadzie można napisać, że są kosmetyczne, ale na pewno korzystne zarówno dla egzaminowanych jak i dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli jesteś z Łodzi lub okolic zapraszamy do naszej Auto Szkoły Pałgan. Gwarantujemy solidne przygotowanie do egzaminu na każdą kategorię (prowadzimy kursy kat. A, A1, A2, B). Miła atmosfera i doskonali instruktorzy czekają na Państwa. Zapraszamy.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe