Na kursie prawa jazdy instruktorzy uczą przepisów oraz techniki jazdy. Zdobyte umiejętności i wiedza są niezbędne, by zdać egzamin państwowy, uzyskać uprawnienia i bezpiecznie poruszać się po drogach. Jednak instruktorom nie wystarcza czasu, by przekazać całą swoją wiedzę dotyczącą prawidłowej i bezpiecznej jazdy po drogach. Większość kierowców dopiero po odebrania dokumentu uczy się, jak przewozić dziecko w samochodzie. Wszystkim przyszłym i świeżo upieczonym rodzicom postanowiliśmy przybliżyć przepisy i dodatkowe zalecenia dotyczące jazdy samochodem z małymi dziećmi.

Przepisy precyzują, jak przewozić dziecko w samochodzie

Prawo o ruchu drogowym na rodziców i opiekunów narzuca obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Obowiązkiem tym objęcie są rodzice dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków, o których także należy pamiętać:

  • Z obowiązku jazdy w foteliku samochodowym zwolnione są dzieci, które mierzą co najmniej 135 cm i ważą więcej niż 36 kg. Zapis ten podyktowany jest parametrami technicznymi fotelików samochodowych produkowanych na rynek europejskich. Producenci przewidują wytrzymałość fotelików do 36 kg.
  • Jeśli rodzice na tylnych siedzeniach przewożą trójkę dzieci i trzeci fotelik się nie mieści, dziecko, które ukończyło 3 lata może być przewożone bez fotelika samochodowego, pod warunkiem, że będzie ono podróżowało na środkowym siedzeniu i będzie przypięte samochodowymi pasami bezpieczeństwa.
  • Dziecko może być przewożone bez fotelika w radiowozie policji, straży miejskiej lub straży granicznej, w ambulansie lub w taksówce. Z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach nie są zwolnieni przewoźnicy, którzy świadczą usługi w ramach transportu samochodowego, np. Uber. Mimo, że w taksówkach dzieci mogą jeździć bez fotelików samochodowych, warto przy zamawianiu taksówki poprosić o pojazd, w którym taki fotelik się znajduje.
  • Z pewnych względów medycznych lekarz może wydać zaświadczenie lekarskie o zwolnieniu z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku samochodowym.

Kary przewidziane przez ustawodawcę za brak fotelika samochodowego nie są zbyt surowe – mandat karny na kwotę 150 zł oraz 6 punktów karnych są wyjątkowo delikatną karą, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka. Należy także pamiętać, że obowiązek przewożenia dzieci dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Ustawodawca jasno określił, kiedy i na kim ciąży obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Jednak w Prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji o tym, jak przewozić dziecko w samochodzie, by było ono bezpieczne i by podróż była dla niego komfortowa. Pamiętajmy przede wszystkim, że niemowlęta należy przewozić w pozycji leżącej i tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców chętnie jeździ z dziećmi na przednim miejscu pasażera. Nie jest to niedozwolone, jednak pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa należy w takiej sytuacji dezaktywować poduszki powietrzne. W razie wypadku poduszka wyrządzi dużo szkoda – gdy dziecko będzie jechać tyłem do kierunku jazdy, może zostać wgniecione w fotel samochodowy, a gdy będzie podróżować przodem, poduszka może połamać nóżki.

Dla dziecka najbezpieczniejszym miejscem do podróżowania jest środkowa część tylnych siedzeń – w razie wypadku chroni je duża strefa zgniotu. Dla rodzica wygodniej jest usadzić dziecko z tyłu za pasażerem. W takim ustawieniu widzimy maluszka w lusterku wstecznym, a w razie potrzeby mamy też łatwy dostęp do dziecka.

Niezmiernie ważny jest prawidłowy montaż fotelika – zanim do tego przystąpimy, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Jeśli korzystamy z systemu Isofix, który jest najbezpieczniejszy, postępujmy dokładnie według zaleceń producenta. Charakterystyczne kliknięcie nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzenia czy fotelik został zamontowany stabilnie.

Jeśli korzystamy z pasów samochodowych, pamiętajmy, by górny pas nie dotykał szyi, a barków i korpusu, dolny zaś nie powinien przechodzić przez brzuch, a przez biodra. Pasy powinny pewnie przylegać do ciała, ale go nie uciskać.

Jak dobrać fotelik samochodowy?

Dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka ogromne znaczenie ma prawidłowy dobór fotelika. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Jeśli kupujemy fotelik samochodowy w sklepie stacjonarnym, poprośmy sprzedawcę o dopasowanie odpowiedniego modeli do naszego samochodu. W przypadku zakupów internetowych należy sprawdzić informację o dopasowaniu fotelika do samochodu w internecie i potwierdzić ją u sprzedawcy.

Producenci oferują foteliki dla różnych grup wagowych dziecka. Dopasujmy fotelik do wagi, wzrostu i wieku dziecka, a jeśli nie chcemy zmieniać fotelika, wybierzmy taki przeznaczony dla kategorii od 0 do 36 kg. Tylko w takim foteliku nasze dziecko będzie bezpieczne bez względu na wzrost i wagę. Ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa ma prawidłowa regulacja wszystkich elementów fotelika. Nagłówek powinien znajdować się na wysokości głowy, a siedzisko powinno być tak wysunięte, by nóżki dziecka nie mogły swobodnie wisieć.

Wielu młodych kierowców prawo jazdy robi z myślą o łatwiejszym podróżowaniu z dzieckiem. Zanim jednak weźmiemy odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo, odpowiednio się przygotujmy, by każda podróż była bezpieczna i komfortowa dla dziecka i dla nas samych.

  • Auto Szkoła Pałgan

Zostaw komentarz

Recenzje z Facebook:

Auto Szkoła Monika Pałgan
5.0
Based on 58 reviews
napędzany przez Facebook
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak
2023-01-04T11:33:44+0000
Dość późno wzięłam się za naukę jazdy i myślę ,że byłam dość opornym uczniem😁 Właśnie,, wjechałam " w Nowy rok z prawem... jazdy dzięki właśnie tej szkole i najlepszemu instruktorowi Krzyśkowi 🥰 DZIĘKUJĘ Z CALEGO ♥️ Marzena (Bartnik) 🙂czytaj więcej
Izabela Kosmo
Izabela Kosmo
2022-08-25T20:44:23+0000
Zdecydowanie polecam kat. A, zarówno Zbyszek jak i Adrian mają ogromną wiedzę, którą umieją i chcą się podzielić.... Cieszę się że trafiłam do tej szkoły na takich instruktorów, może inaczej na pasjonatów instruktorów. Polecam każdemu zdecydowanie!!!!czytaj więcej
Przemysław Szutarski
Przemysław Szutarski
2022-05-31T14:43:21+0000
zdałem , nic więcej nie trzeba dodawać , dziekuje
Patrycja Jeż
Patrycja Jeż
2021-12-02T11:03:01+0000
Całego serca polecam auto szkoła Monika Pałgan a w szczególności Pana Krzysztofa Płaczkowskiego za cierpliwość oraz za... wskazania mi cennych wskazówek które pozwoliły mi zdać egzamin Państwowy. Pozdrawiam cała auto szkole ! 🙂czytaj więcej
Dawid Milczarek
Dawid Milczarek
2021-10-20T20:28:49+0000
W szczególności chcę polecić Zbyszka Pałgana wszystkim którzy chcą zdać egzamin na kategorię A. Muszę zwrócić uwagę na... jego profesjonalizm i dużą dawkę cierpliwości. Jest spokojny i z szacunkiem odnosi się do swoich kursantów. Wysłuchuje pytań i na nie odpowiada najlepiej jak potrafi. Tłumaczy cierpliwie do skutku aż wykonamy manewr tak jak powinniśmy. Egzaminy wewnętrzne i państwowe zdane za pierwszym razem. Świetny instruktor ale też mentor, oducza "nakręcania się" podczas jazdy po mieście. Motocykle są w super stanie. Warto zaufać Zbyszkowi bo wie jak szkolić. Często podczas jazdy na motocyklu słyszę w głowie jego "Zwolnij"... i momentalnie zwalniam.czytaj więcej
Kuba Łompieś
Kuba Łompieś
2021-10-07T13:17:41+0000
Polecam te autoszkołe, a zwłaszcza jej świetnego instruktora - Krzysztofa Płaczkowskiego 😊 Jest spokojny, cierpliwy,... ale także wymagający i zwraca uwagę na szczegóły, co sprawia, że kursant jest dobrze przygotowany do zdania egzaminu. Nie ma także większych problemów z załatwianiem spraw formalnych np. umawianie jazd, zapisy na egzamin itp. 😀czytaj więcej
Paulina Wieru
Paulina Wieru
2021-10-07T09:03:35+0000
Serdecznie polecam kurs kategorii A w tej auto szkole. Pan Zbyszek jest bardzo wymagający ale też cierpliwy, uczy jak... jeździć bezpiecznie, na co zwrócić uwagę w miejskiej dżungli. Jego doświadczenie, pasja, zaangażowanie i indywidualne podejście jest bezcenne. Prawo jazdy zdane za drugim podejściem. Za pierwszym razem stres wziął górę, mimo to zaliczyłam wszystkie zadania na placu. Dziękuję serdecznie i polecam wszystkim!czytaj więcej
Jędrzej Zapędowski
Jędrzej Zapędowski
2021-01-30T10:27:49+0000
Polecam wszystkim przyszłym kierowcom. Wszystkie trzy kategorię A1, A2 i B dzięki świetnym instruktorom zdałem za 1... razem, bezbłędnie. Jak dla mnie nie ma lepszej szkoły jazdy.czytaj więcej
Katarzyna Sztajnert
Katarzyna Sztajnert
2020-10-30T16:19:24+0000
Gorąco polecam! Pełen profesjonalizm, serdeczność i cierpliwość, zarówno instruktora Krzysztofa Płaczkowskiego, jak i... całej ekipy Auto Szkoły Pałgan, w 100 % przyczyniły się do pozytywnego zdania egzaminu. 😊 Dziękuję!!czytaj więcej
Svitlana Mukhamedova
Svitlana Mukhamedova
2020-10-13T11:57:46+0000
Ta szkoła jazdy jest najlepsza w Łodzi i bardzo profesjonalna. Dziękuje bardzo instruktorowi Maciejowi Kusińskiemu!