Jazda bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jazda bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jazda bez prawa jazdy
Aktualności

Pisaliśmy już o tym, co grozi za jazdę bez prawa jazdy, gdy po prostu zapomnimy zabrać ze sobą dokument. Wielu kierowców, a także osób marzących o zmianie miejsca pasażera na miejsce za kierownicą, szuka informacji o konsekwencjach, jakie grożą za jazdę bez uprawnień. Dowiedz się, jak może skończyć się jazda bez prawa jazdy i dlaczego nie warto wsiadać za kółko bez odpowiednich uprawnień.

Jazda bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii

Zdarza się tak, że osoby posiadające ważne prawo jazdy, kierują pojazdem innej kategorii. Najczęściej kierowcy samochodów osobowych wsiadają na motocykl, którego pojemność silnika przekracza 125 cm3. Jeśli policja zatrzyma nas do kontroli, a my nie będziemy mieć odpowiednich uprawnień, jednocześnie posiadając prawo jazdy innej kategorii, z całą pewnością dostaniemy mandat w wysokości 300 zł. Sprawa jednak może nie skończyć się na postępowaniu mandatowym – policjant może skierować sprawę do sądu, a w sądzie może zapaść decyzja o przyznaniu nam grzywny w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł.

Jak może skończyć się jazda bez uprawnień?

Z poważniejszymi konsekwencjami powinny liczyć się te osoby, które wsiadają za kółko, nie posiadając uprawnień do kierowania jakimkolwiek pojazdem mechanicznym. Niejednokrotnie słyszeliśmy mit, że za jazdę bez uprawnień grozi jedynie mandat w kwocie 500 zł. Oczywiście policjant w pierwszej kolejności sięga po takie rozwiązanie i jeśli osoba bez prawa jazdy została przyłapana pierwszy raz na prowadzeniu pojazdu, a na drodze nie była zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego, cała sprawa może skończyć się jedynie na postępowaniu mandatowym.

Policjant ma jednak prawo skierować sprawę do sądu, w którym może zostać zasądzona grzywna w kwocie od 20 zł do 5000 zł. Na tym jednak nie koniec kłopotów. Osoba przyłapana na gorącym uczynku musi liczyć się także z kosztami holowania pojazdu – chyba, że szybko znajdzie kogoś, kto może odprowadzić pojazd. Policjant nie zgodzi się natomiast, by osoba bez prawa jazdy samodzielnie przeparkowała samochód lub motocykl.

Jednak o poważnych problemach mogą mówić ci, którzy prowadząc pojazd bez uprawnień, spowodowali wypadek. Jeśli nieupoważniona do kierowania samochodem osoba jest jednocześnie osobą poszkodowaną w wypadku, zostanie ukarana mandatem w wysokości 500 zł, grozi jej także grzywna na kwotę 5000 zł. Nie może jednak liczyć na odszkodowanie z tytułu polisy AC, a ubezpieczyciel sprawcy wypadku może także odmówić zwrotu kosztów w ramach polisy OC, jeśli udowodni, że wypadku dałoby się uniknąć, gdyby osoba poszkodowana posiadała odpowiednie uprawnienia.

Na odszkodowanie z polisy OC nie mogą jednak liczyć osoby bez prawa jazdy, które same spowodowały wypadek. W tym przypadku ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego w wypadku, jednak finalnie to sprawca wypadku zapłaci za wszystkie naprawy. Ubezpieczyciel zwróci się bowiem o zwrot wszystkich kosztów. Regres ubezpieczeniowy jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji, jaka dotyka śmiałków bez prawa jazdy. Straty poniesione w wypadku uzależnione są bowiem od skali zniszczeń i wartości uszkodzonego pojazdu. Rekordziści dotknięci regresem ubezpieczeniowym obciążeni są ponad milionowymi należnościami.

Jazda bez prawa jazdy – konsekwencje jazdy po zatrzymaniu prawa jazdy

Z jeszcze większymi konsekwencjami muszą liczyć się ci, którzy wsiadają za kółko po zatrzymaniu prawa jazdy. Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące, będzie musiał obejść się bez niego przez kolejny kwartał. Jeśli kierowca ponownie zostanie przyłapany na jeździe bez prawa jazdy, straci uprawnienia całkowicie. Taka osoba ponownie będzie musiała odbyć kurs prawa jazdy i zdać egzaminy państwowe.

Do tej pory opisywaliśmy przypadki, w których kierowcy dopuszczali się wykroczenia. Jednak jazda bez prawa jazdy może skończyć nawet postępowaniem karnym. Osoby, którym cofnięto prawo jazdy, a mimo tego wsiadają za kółko, mogą nie tylko dostać 5000 zł grzywny. Za takie przestępstwo grozi również kara cofnięcia prawa jazdy nawet do 15 lat oraz kara ograniczenia lub pozbawienia do lat 2. Jeśli kierowca jeszcze raz zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu, grozić mu będzie dodatkowa kara od 3 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

Obecnie prowadzone są prace nad zaostrzeniem przepisów. Po planowanych zmianach kierowcy, który zostanie przyłapany na jeździe bez prawa jazdy, grozić będzie co najmniej 3000 zł grzywny oraz kara aresztu lub pozbawienia wolności. W przypadku ponownej kontroli kierowcy bez prawa jazdy, zostanie wydany zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 6 lat. Czy dzięki temu kierowcy poważniej podchodzą do obowiązujących przepisów?

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe