Prawo jazdy w 2018. Zmiany w przepisach

Prawo jazdy w 2018. Zmiany w przepisach

prawo jazdy
Poradniki

Prawo jazdy w 2018 roku

W 2018 roku prawo jazdy będzie wiązało się z dodatkowymi obowiązkami dla świeżych kierowców. Wprowadzony zostanie okres próbny dla nowych kierowców, czy konieczność naklejenia zielonego listka na szybę. Oto tylko dwie z wielu zmian jakie czekają osoby, które zdecydują się uzyskać prawo jazdy w 2018 roku. Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Będzie trwał dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.

Dodatkowe szkolenie

Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie obowiązkowo odbywał kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.

Z mniejszą prędkością i zielonym listkiem

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. Jednak to nie koniec zmian, ponieważ taką osobę obowiązywać będą inne ograniczenie prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h (nawet jeżeli znaki będą stanowić inaczej), poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h. Przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można również pracować w roli zawodowego kierowcy.

Przedłużenie okresu próbnego

Kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:

a) przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
b) wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
c) wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Przez pierwsze dwa lata od odebrania dokumentu będzie trzeba bardzo uważać i jeździć zgodnie z przepisami. Jeżeli chcecie wyrazić opinię na ten temat możecie zostawić komentarz pod artykułem.

O nas

Auto Szkoła Pałgan zaprasza na kursy kategorii A, A1, A2 oraz B. Przyjdź do nas i przekonaj się, że jazda motocyklem i prowadzenie auta to wielka frajda.

Media społecznościowe